Stearynian magnezu czy jest szkodliwy?

Listopad 4, 2015 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Zacznę od tego: najlepszy lek/suplement to taki, który ma jedynie substancję leczniczą. Dlatego polecam witaminę C czystą krystaliczną, dlatego wolę DHA Nordic Naturals bo jest czysty i dlatego lubię magnez citrate w pudrze. Jednak nie zawsze to jest możliwe.

Stearynian magnezu jest substancją, która ma za zadanie ułatwić szybkość przesuwania się leków/suplementów w produkcji. Jest substancją dającą niejako “poślizgu”. Jest uzyskiwany albo ze zwierząt (wół) albo z roślin w przypadku leków i suplementów.

Jakie mamy wątpliwości:

1.Jest to produkt, który jest używany w otoczce leków/kapsułek, przez co nie jest potrzebny organizmowi.

TO SIĘ ZGADZA, JEST ZBĘDNY.

2.Jest szkodliwy dla zdrowia. Tak mówią autorytety.

WYDAJE MI SIĘ, ŻE TUTAJ MAMY DO CZYNIENIA Z MARKETINGIEM. FIRMY CHCĄC SIĘ WYRÓŻNIĆ JEDNA OD DRUGICH WYSZUKUJE ZALET, CZĘSTO “WYDUMANYCH”. BRAK STEARYNIANU TO ZALETA, ALE CZY ON JEST SZKODLIWY, NIE MOGE SIĘ Z TYM JEDNOZNACZNIE ZGODZIĆ.

3.Są badania potwierdzające jego negatywny wpływ na zdrowie.

W CAŁYM PUBMEDZIE NIE ZNALAZŁEM TAKIEGO BADANIA, ZA TO ZAUWAŻYŁEM ŻE NAJWIĘKSZYM PRZECIWNIKIEM TEGO PODEJŚCIA JEST W USA DR.MERCOLA, KTÓRY UWAŻA SIĘ ZA GURU BRANŻY A ZNANY Z BARDZO SPECYFICZNEGO ROZUMIENIA NIEKTÓRYCH DANYCH.

4.FDA amerykańskie aktualizowało wykorzystanie tego produktu w kwietniu 2015 i podjęło decyzję pozwalającą na jego wykorzystanie, GDYŻ JEST BEZPIECZNY.

https://www.accessdata.fda.gov/scripts/cdrh/cfdocs/cfcfr/CFRSearch.cfm?fr=184.1440

image

5.Polski GIS także akceptuje jego wykorzystanie.

 

MOJE ZDANIE:

1.Nie neguję faktu, że lepiej mieć suplementy bez tego dodatku, wręcz zachęcam.

2.Jeżeli kupujesz produkt w kapsułkach, jeżeli nie zmienia to biodostępności leku, możesz go wysypać i  podać dziecku bez kapsułki.

3.W przypadku leku nie jesteś w stanie uniknąć stearynianu magnezu.

4.Pamiętaj, że akurat ta substancja jest podawana w minimalnych ilościach i jest kontrolowana w Przemyśle farmaceutycznym. Pamiętaj jednak, że czekoladki, słodycze zawierają stearynian już w układzie nie kontrolowalnym!

5.W każdym procesie technologicznym wymagana jest substancja “poślizgowa”, gdyż inaczej nie byłoby sprawnej produkcji. Powszechnie są stosowane w żywności tego typu substancje, które znacząco przekraczają te poziomy jakie są stosowane w branży farmaceutycznej, a nikt o tym nie mówi i nikt nie reaguje na te kwestie. Stąd wydaje mi się, że temat stearynianu magnezu jest znów "modą”, która wynika z jakieś plotki, bez głębszego zastanowienia się nad tematem i jego całościowej analizy.

Komentarze

Liczba komentarzy: 18 do “Stearynian magnezu czy jest szkodliwy?”
 1. Magdalena pisze:

  Jarku, a gdzie bezpiecznie zaopatrzyć sie w czysta witamine C w proszku?

 2. Paweł pisze:

  Czysta witamina C to po prostu kwas askorbinowy w proszku. Pogooglaj, 1 kg kosztuje około 30 złotych. Pamiętaj, że organizm szybko wydala nadmiar witaminy C. Najlepiej brać często mniejsze dawki. Np. 500mg co 1-2 godziny w stanie zaostrzonym.

 3. nnnn pisze:

  …………..to ma byc kwas L-askorbinowy , zapis “kwas askorbinowy” ,nie jest vit.C

 4. Sebastian pisze:

  Dzięki za rozsądny artykuł.

  • babcia pisze:

   nie ma za co dziekować oni się bronią ale nie są bez winy dodają wiele trucizn do leków a co z dwutlenkiem tytanu który powoduje raka tez jest nie grozny?

 5. Aga pisze:

  Ja kupuje taki kwas w stanlabie z Lublina. Na roznych stronach mozna dostac ten sam kwas w roznych cenach. Kilogramowe opakowanie najlepiej sie oplaca.polecam

 6. Romek pisze:

  Wysypywanie z kapsułki ? to przecież nic nie da, stearynian jest skłdnikem leku/suplementu a kapsułki :) I tak przeciwwagi link: http://organeoblog.pl/stearynian-magnezu-powszechny-wypelniacz-suplementow-diety/

 7. Can pisze:

  Nie zgadzam się z Tobą w temacie. Moga być kapsułki bez stearynianu i raczej nie przyłączę się do Twojej opinii bo jest bardzo subiektywna i po prostu z wytyczoną modą. Dlaczego nikt nie pisze o szkodliwości syropów ze względu chociażby na cukier, albo eutyroxu ze względu na laktozę. To są problemy porównywalne…a jakoś mało na ten temat się pisze i mówi.

 8. Qpon2003 pisze:

  Kwas askorbinowy nie jest witaminą C, jest jednym z jej składników. Woda destylowana jest składnikiem wody źródlanej, nikt o zdrowych zmysłach nie będzie próbował pić wyłącznie wody destylowanej. Dla “technicznych”| wlej benzynę do diesla i w drogę.
  Nie kombinujemy, Matka Natura myślała nad tym parę milionów lat i wykonała biliony eksperymentów na żywych organizmach. Trochę pokory, please

 9. Sylwester pisze:

  To że amerykańskie FDA zaaprobowało stearynian magnezu do stosowania nie jest dla mnie żadnym argumentem. Ta sama organizacja zaaprobowała aspartam i inne trucizny, które są szkodliwe dla zdrowia. Co do badań nad tym czy tamtym specyfikiem, to wyniki są dokładnie takie jakich życzy sobie strona te badania finansująca. Podobnie jest z niezaleznymi wynikami badań, które nie są kożystne dla producenta tej czy innej substancji – szybko staja sie oni właścicielami wyników takich badań czy odkryć i zakopują je głęboko, bardzo głęboko gdyż bussines is bussines and show must go on.
  Otwartości umusłu życzę i zdrowego rozsądku.

 10. P pisze:

  Sylwester prawidlowo podsumowal temat…

 11. Adam Plewa pisze:

  Od 2 lat wypijam 2 ,,,,,,,łyżeczki kwasu askorbinowego w 1 litrze wody,w tym cza
  sie nie byłem przeziembiony.Uważam,że dwutlenek tytanu i sterynian magnezu niepo
  winny byc w lekarstwach.w lekarstwach dla zwierząt tych substancji się nie używa.
  O czymś to świadczy.

 12. bajsik pisze:

  Od 20 lat stosuję Wit.C1000,obecnie jeszcze z dodatkiem owocu dzikiej róży z zastosowaniem systemu stopniowego uwalniania składników aktywnych DRT firmy CaliVita i “mam sie świetnie”,rzadko łapie infekce a jesli juz to stosuje duze dawki i po infekcji.Polecam.

  • Sylwia Kowalska pisze:

   W kwestii informacyjnej witC. Calivita z dodatkiem dzikiej róży zawiera na stronie wwww to: Zawartość:

   100 tabletek

   1 tabletka zawiera

   Substancje aktywne:

   1000 mg Witamina C

   125 mg Ekologiczny owoc dzikiej róży

   a powinna być jeszcze informacja o substancjach pomocniczych czego nie uświadczysz na stronie sklepu ani w pliku gdzie są 2 strony i ani słowa o substancjach pomocniczych czyli z czego jest zrobiona nie tylko kapsułka ale i środek kapsułki bo w kapsułce mogą również być dodane substancje inne poza witaminą .

   Może lepiej nie grać idioty albo nim nie być i na takim blogu lepiej sie nie wychylać z reklamowaniem Calivity?

   Moją specjalizacją jest dietetyka i produkcja żywności oraz leków więc generalnie nadal podziwiam autora bloga bo właściwie zwraca uwagę na wszelkie dodatki. Podobnie jak w autyzmie jest to przydatne jeśli decydujemy się wiele lat suplementować.

 13. Can pisze:

  Dziękuję za informację. Niestety nie jest mojego autorstwa i jakoś mi ten komentarz przeszedł bez należytej uwagi. Mój błąd.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...