42 osoby zbadało sobie już MTHFR w ciągu tak krótkiego czasu!

luty 24, 2014 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Ależ jestem zadowolony, że zaciekawił Was temat prostej mutacji, która niesie za sobą tak wiele komplikacji. Dzięki wiedzy możecie zdecydowanie lepiej “zaprogramować” swoje życie i wspomóc energetycznie siebie samych.!

Gdy opublikowałem artykuł w grudniu o MTHFR, wiedziałem że musimy przyjrzeć się mu bliżej w szczególności te kobiety, które urodziły dzieci z ZD a są poniżej 30 roku życia. W naszym szybkim działaniu okazało się, że na 42 matki dzieci z ZD, które zauważyły u siebie i u ich rodzin podobne problemy, 28 ma potwierdzoną mutację. Gdy jednak obniżymy ten wiek i wyciągniemy z tej grupy mamy starsze niż 32 lata to okaże się, że aż 27 mam ma mutację MTHFR.

Wniosek: obserwujmy się i analizujmy, bo dzięki suplementacji witaminami z grupy B ale metylowanymi, możemy zredukować ryzyko problemów u nas samych i naszych pociech.

http://www.zespoldowna.info/mthfr-dla-mam-czyli-odpowiedzi-na-komentarze.html

http://www.zespoldowna.info/mthfr-c-677-t-zespol-downa-mtrr-a-66-g-mtr-a-2756-g.html

http://www.zespoldowna.info/mthfr-jak-czytac-wynik-badania-genetycznego.html

http://www.zespoldowna.info/mthfr-c-677-t-i-jak-sie-leczyc.html

http://www.zespoldowna.info/mthfr-a-1298-c-co-o-niej-wiemy.html

Komentarze

Liczba komentarzy: 8 do “42 osoby zbadało sobie już MTHFR w ciągu tak krótkiego czasu!”
 1. Marta pisze:

  Jarku, to są same mamy, które się badały, a co z ojcami. Oni też przekazują materiał genetyczny dziecku i też mogą chorować. To, że w zasadzie nikt nie zajmuje się tego typu badaniami i nie skupia się na mężczyznach, nie oznacza, że nie ma to w ogóle znaczenia. Tak jak rozmawialiśmy, ja z moją heterozygotyczną A1298C mam typowe objawy, ale Paweł również ma tą mutację, a jest okazem zdrowia. I robiąc sobie badania, zakładałam, że ja mam mutację, ale Paweł … to była tylko proforma. Byłam przekonana, że on jest “zdrowy”. A i jeszcze jedno, co może mieć znaczenie – mamy zupełnie inne potrzeby, schematy żywieniowe. On ubóstwia owoce, warzywa, może je jeść kilogramami, ja mogłabym generalnie obejść się bez nich.
  Zauważyłam też, czytając co tylko rzuci mi się w oczy w necie na temat mutacji, że w Stanach zaczyna się robić popularne takie działanie: szereg dolegliwości, badania generalnie nic nie pokazują, to od razu kierowanie na badanie mutacji MTHFR, a potem jeszcze jedno jak mutacja wyjdzie, na panel metylacji, czyli co i w jakim stopniu niepoprawnie przerabia nasz organizm, oraz jakie “mini mutacje” można mieć w połączeniu z MTHFR, co moim zdaniem jest mega ważne, ale nie znalazłam tego w Polsce. Będę szukała.
  Pozdrawiam.

 2. CAN pisze:

  Marta ja nie umiem skomentować Twojego maila gdyż: 1.Tylko kobiety o tym ze mną rozmawiają i podają wyniki 2.Jak już któraś wyśle/zmusi swojego faceta do zrobienia tych danych to ja ich nie otrzymuję. Stąd wynik jak zwykle jest ułomny, gdy w rachubę wchodzą faceci.

 3. MartaO pisze:

  Spoko, spoko:) Juz w przyszlym tygodniu beda nasze wyniki-moje i meza. Tak wiec Jarek, zamierzam Ci przeslac info. Moze jakiemuś “tatusiowi” to pomoze zdecydowac sie na badania. I może w końcu mit, ze wszystko co zle to od matki w genach przechodzi zostanie obalony.
  Wcale nie musialam meza zmuszac, bylo to dla nas logiczne, ze nalezy sie przebadac kompleksowo ( a nie tylko matka dziecka). Dla pani w recepcji juz nie:) Troche ja zaskoczyla chec badania mutacji u meza:) hehehe. A my wychodzimy z zalozenia, ze lepiej wiedziec niz nie wiedziec:) A jak juz wiedziec to do konca.
  Pozdrawiam.
  M.O.

 4. C667+A1298 pisze:

  Mam C667+A1298 wykryte rok temu, sam próbuję z tym walczyć ale nie jestem zadowolony z wyników. Mam 37 lat i ogólnie jestem zdrowy. Czy jest jakieś forum gdzie możnaby porozmawiać z innymi ludźmi z mthfr oraz poradzić się gdzie zaopatrywać się w suplementy ? [email protected]

 5. Can pisze:

  Krótko: w Polsce nie ma.

 6. beata pisze:

  A być może po prostu tak duży % populacji ma jakąś mutację MTHFR?

 7. Can pisze:

  Wydaje mi się, że nie należy sugerować się tylko polimorfizmem MTHFR. W Polsce nie analizuje się 3 ścieżek metylacji, tylko tą jedną gdzie jest właśnie MTHFR i na podstawie tego tworzy się informację…ale ona nie jest pełna. Oczywiście, gdy nie ma się dostępu do panelu poszerzonego chociażby o geny MTR, MTRR, CBS, BHMT, MAT to informacja o samym MTHFR, szczególnie MTHFRc677T jest już istotnym elementem ryzyka, którego bym nie lekceważył w kontekście przygotowania się do ciąży, ale to jest tylko pierwszy krok.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...