ADHD w zespole Downa.

grudzień 11, 2020 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

10 lat temu jak pisałem artykuły o tym, że w zespole Downa mogą występować różne zaburzenia takiej jak autyzm, ADHD i patrzono na mnie trochę z niedowierzaniem. Często padały w odpowiedzi te stereotypie: “zespół Downa tak ma.” Ja obserwując dzieci z ZD często powtarzałem, że są one bardziej autystyczne od autystów i to wywoływało zaskoczenie.

Dzisiaj na szczęście jesteśmy już na etapie takim, że zaburzenia neurorozwojowe typowe dla ZD wywołują także autyzm i ADHD chociażby. O ile tracking powiązań autyzmu w ZD jest w miarę klarowny, gdyż wiąże się z cechami populacyjnymi o tyle ADHD wciąż nie ma określonego swojego mechanizmu…do dzisiaj.

Opublikowano właśnie badanie opisujące ten problem.

https://www.newswise.com/articles/gestational-age-linked-to-adhd-in-children-with-down-syndrome

image

Tytuł raportu wyjaśnia niemalże wszystko:

ADHD jest zależne od terminu urodzenia dziecka, albo inaczej jego dojrzałości, czyli wieku ciążowego jak to się określa.

Charakterystyczne jest to, że dzieci z ZD rodzą się zazwyczaj pomiędzy 34-36 tygodniem ciąży i to w olbrzymiej większości. Porody w 38-40 tygodniu są tutaj w mniejszości i to zdecydowanej. Ta statystyka przyciąga uwagę wielu badaczy. Także tym razem było tak, że naukowcy zwrócili uwagę na dzieci z ZD urodzone po 35 tygodniu ciąży.

Czego szukano? ADHD w ZD to:

1.brak skupienia

2. odwracanie uwagi

3.słaba kontrola impulsów

4.problem z koncentracją

Jak pisze autorka raportu jest to jednak trudne definicyjnie do usystematyzowania, gdyż:

„Trudno jest określić, co jest współistniejącą diagnozą, a co jest częścią fenotypu zespołu Downa. Dlatego ważne jest zbadanie czynników związanych z objawami ADHD u osób z niepełnosprawnością intelektualną ”.

Populacyjnie wiek ciążowy w jakim rodzi się dziecko, zawsze jest łączony z ADHD u dzieci. Nie badano takich zależności w ZD, a znów populacyjnie dzieci te rodzą się, jak pisałem dużo wcześniej.

Efekt tego badania pokazuje statystyczną zależność występowania ADHD u dzieci z ZD urodzonych w przedziale 35-39 tydzień. Wykazuje, że młodsze dzieci wykazują więcej cech ADHD, które z wiekiem się stabilizuję. Na koniec wnioskują o specjalne traktowanie dzieci urodzonych w tym przedziale wieku ciążowego, jako kluczowe dla ich terapii.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...