Nowa metoda leczenia białaczki typu AML

listopad 30, 2023 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Nie zwróciłbym na to uwagi, gdyby nie fakt opisany w tym zdaniu: “Szczególnie zachęcające jest to, że miR-193b działał we wszystkich testowanych podtypach AML: w swoich badaniach naukowcy zbadali cztery różne typy komórek nowotworowych, w tym jeden powszechny u osób z zespołem Downa.” Nie zdarza się to w badaniach terapii, leków by analizować też warianty chorób występujące w ZD, czego doświadczamy np. w chorobie Alzheimera…a tutaj niespodzianka.

https://www.eurekalert.org/news-releases/1009234

O co chodzi? Naukowcy z Niemiec opracowali nowa metodę leczenia białaczki o nazwie AML. Tak opisali tą terapię:

„W przeszłości niekodujące RNA i ich geny uważano za śmieciowe DNA. Teraz opracowaliśmy terapię opartą na tych „śmieciach”, która zapewnia nową i bardzo specyficzną opcję leczenia białaczki szpikowej”. Mamy nadzieję, że terapia ta będzie w przyszłości wspierać chemioterapię, dzięki czemu nie będzie ona musiała być tak intensywna.

Jak widać, leczenie genetyczne, wspierające chemioterapię jaką zaproponowali jest bardzo innowacyjne. Używa mikro RNA materiał kodujący, do zahamowania rozwoju choroby. Jest to kompletnie coś nowego w stosunku do tego, co do tej pory jest…a przebadanie jej u osób z ZD, czyni ją dla nas tym bardziej interesującą.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...