Aktualizacja koronawirus.

marzec 30, 2020 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Dane te pochodzą od rodziców. Nie są specjalną statystyką, stąd traktuję je opiniotwórczo jedynie.

1.Pojawiają się kolejne osoby z ZD, które przechodzą koronawirusa.

2.Widać pewien zbieżny mechanizm. Osoby do 18-22 roku przechodzą wirusa podobnie jak populacja. Starsze są w trudniejszej sytuacji, gdyż ich odporność jest już zdecydowanie mniejsza.

3.Z mojej perspektywy zauważam, że osoby powyżej 35 roku powinny być traktowane jak osoby bez ZD powyżej 55 roku, czyli o grupę o wysokim ryzyku.

4.UWAGA: zawsze pojawia się wątek chorób współwystępujących. Osoby chorujące na tarczycę, serce mają większe komplikacje…ale tylko te tak na prawdę się kontroluje. Z mojej perspektywy kluczowe są choroby autoimmunologiczne, np. takie jak cukrzyca chociażby, które nie są kontrolowane w ogóle.

5.W wieku powyżej 25 lat istotne są także problemy neurologiczne i psychiatryczne. Tutaj dysfunkcje funkcjonowania obu tych elementów są w obecnych czasach szczególnie intensywnie widoczne.

6.Niestety wątek mówiący o tym, że koronawirus aktywizuje pole działania dla pneumokoków potwierdzają się. Nie potwierdza się jednak skuteczność leczenia lekami w tym kierunku. W ZD szczepienia przeciwko pneumokokom były mało efektywne, podobnie jak leki.

7.W USA, Wielkiej Brytanii, Francji osoby z ZD nie są przyjmowane do szpitali. Niestety teraz wychodzi zdanie takie: “Na osoby z ZD, nie działają standardowe procedury”…. a normalnie działają?

8.Pojawiają się artykuły naukowe mające coś ustalić w kierunku ZD. Najczęściej to co do tej pory nie było publikowane kończy się tym, że jednak w ZD mamy inne ścieżki przebiegu choroby i inne instrumenty powinny być analizowane przy diagnostyce. Tutaj np. wskazanie do endoskopii układu oddechowego…podobnie jak i uszu, bo jednak to wszystko jest inne, a do tej pory było takie same.

“Congenital airway anomalies were seen in 71% of patients with DS, compared with 32% of controls. Combined anomalies are more frequent in DS. Complete lower airway endoscopy is recommended in patients with DS as it may influence therapeutic decision-making.”

https://www.physiciansweekly.com/the-prevalence-of-lower-airway-anomalies-in-children-with-down-syndrome-compared-to-controls/

9.Niestety umierają ludzie budujący życie dla osób z ZD. Na koronawirusa zmarł Geoff Smedley , który był prezydentem związków sportowych osób z ZD oraz the International Sports Federation for Persons with Intellectual Disability (INAS).

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “Aktualizacja koronawirus.”
  1. Majka pisze:

    Podatność na koronawirusa zapisana w naszym DNA? Genetycy zauważają pewne predyspozycje. Chodzi konkretnie o geny G6PD i ACE2 – opisane są w panelu UK.
    Chciałam załączyć linki, ale się nie udało.

  2. Majka pisze:

    USA – “Segregacja do respiratora” Osoby z niepełnosprawnością na straconej pozycji. Protestują!

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...