Cholesterol w ZD cz.1

Czerwiec 13, 2012 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Jak już Wam napisałem 1 czerwca 2012 roku ogłoszono oficjalnie, że według najnowszych wieloletnich badań znaleziono potwierdzenie na teorię mówiącą o:”…kluczowej roli cholesterolu w inicjacji choroby Alzheimera”. Dla przypomnienia wskazuję, że mówi się o niej, że jest “łagodną formą zespołu Downa”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Vanderbilt podążali ścieżką określoną w ciągu ostatnich lat, jednakże nie potwierdzoną żadnymi badaniami. Podejrzewano, że cholesterol, bardzo istotny element dla funkcjonowania ciała człowieka, w mózgu odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu proteiny APP, a co oznacza z rozwojem choroby Alzheimera. Zbierano dowody na potwierdzenie tego stanu, że cholesterol jest niejako PROMOTOREM choroby Alzheimera, jednakże nie znano ani mechanizmów ani odpowiedzi na podstawowe pytanie dlaczego?

Dzisiaj w swojej publikacji prezentują cały mechanizm i wyjaśniają przyczyny. Ja oparłem moją relację o artykuł, który znalazł się tutaj: http://m.voanews.com/rss.jsp;jsessionid=009E601A2F53D1170666ED6F1530267F.sonny2?id=3132&rssid=25273271&item=http%3a%2f%2fwww.voanews.com%2frss%2fmobiletech.aspx%3farticleid%3d1146141&cid=25228001&show=full

Badacze jako pierwsi dokonali opisu struktury molekularnej proteiny nam wszystkim doskonale znanej, nazywanej prekursorowym białkiem amyloidu, APP. Jest to proteina inicjująca proces powstawania amyloidu beta, tworzącego złogi w mózgu, powodując utratę pamięci i demencję.

Naukowcy odkryli, że proces wytwarzania amyloidu beta angażuje 2 enzymy, które tną molekułę APP. Pierwszy enzym tnąc APP tworzy fragment proteiny nazywany C99, który z kolei jest cięty przez drugi enzym by w końcu powstał amyloid beta. Używając rezonansu i spektroskopu, zauważono w trakcie prac, że proteina C99 (ta część która powstaje po pierwszym cięciu) w wyniku reakcji chemicznej przyłącza się do cholesterolu. Analizując wcześniejsze raporty dotyczące cholesterolu i jego roli w chorobie Alzheimera stworzyli model potwierdzający, że fakt łączenia się białka C99 do cholesterolu jest  procesem inicjującym powstawanie choroby Alzheimera.

Jako biochemik Charles Sanders opisuje cały proces w następujący sposób: “… cholesterol  przytwierdza się do proteiny C99…Następnie prowadzi ją do specjalnych regionów membran komórek mózgowych, gdzie następuje cięcie proteiny C99 i w ten sposób powstaje amyloid beta, inicjując chorobę  Alzheimera. Zapobieganie temu procesowi będzie sposobem na leczenie choroby Alzheimera”.

Moim zdaniem znów osoby z ZD będą tutaj istotnie “wykorzystane” do opracowania modelu postępowania. Dlaczego? Jak sam Sanders mówi kluczem w leczeniu będzie dotarcie do osoby, która nie ma jeszcze pełnych objawów choroby, gdzie ona jeszcze się nie rozwija. W ZD choroba Alzheimera jest od urodzenia dziecka stąd badania nad blokowaniem tego mechanizmu mogą być rozpatrywane w każdym wieku i z różnym natężeniem choroby. Dla nas to dobrze.

Podobieństwa między ZD a chorobą Alzheimera:

1.Gen APP i amyloid beta

2.Dysfunkcja transporterów cholesterolu

Dla chcących poszerzyć swoją wiedze polecam ten artykuł: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3321383/?tool=pmcentrez

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...