Dysfunkcja mitochondriów jest pierwotnym czynnikiem choroby Alzheimera?

październik 23, 2019 by
Kategoria: Metabolizm

Do tej pory pisałem głównie o akumulacji amyloidów beta jako czynnika inicjującego chorobę Alzheimera. Mitochondria i metabolizm związany z ich funkcjonowaniem był zawsze gdzieś obok. Pisałem o tym, że brak energii ATP jest krytycznym punktem, który jest związany z chorobą Alzheimera. Dziś otrzymałem artykuł analizujący tą tezę głębiej.

 

image

https://www.genengnews.com/news/metabolic-mitochondria-dysfunction-may-be-primary-cause-of-alzheimers/

Jan Gruber, naukowiec z Yale razem z jego zespołem “…odkrył, że defekty metaboliczne występują na długo przed jakimkolwiek znaczącym wzrostem ilości białka amyloidu-beta.” Te defekty oznaczają, że dysfunkcja amyloidu beta, inicjuje błędy metaboliczne w funkcjonowaniu mitochondriów.

“…identyfikujemy zmiany w metabolizmie cyklu kwasu trikarboksylowego (TCA) przy nawet niskiej ekspresji Aβ. W szczególności GRU102 wykazał zmniejszoną aktywność enzymu cyklu TCA ograniczającego szybkość, dehydrogenazy alfa-ketoglutaranu ”.

Oznacza to, że amyloid beta nawet przy niskiej ekspozycji, zmienia tempo cyklu TCA. W efekcie błąd metaboliczny w pracy mitochondriów ogranicza ilość dostępnej energii ATP, jeszcze przed akumulacją amyloidów.

Naukowcy znów w swoich badaniach zastosowali metforminę, która do niedawna jeszcze dla nas była czymś szalenie korzystnym. Tutaj także przyniosła oczekiwane rezultaty poprawy funkcjonowania mitochondriów.

Wrócę jednak do tego artykułu:

http://www.zespoldowna.info/metformina-uzywac-czy-nie-uzywac.html

Biorąc pod uwagę wsparcie produkcji siarkowodoru przez metforminę, to pozostaje pytanie do odpowiedzi: czy powinna być podawana w ZD?

Na dzień dzisiejszy nikt nie powiedział tego precyzyjnie, a z analizy danych wynika że jednak nie…choć mitochondria są pierwotnym czynnikiem inicjującym chorobę Alzheimera.

https://www.sciencedaily.com/releases/2019/10/191017101239.htm

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...