Egcg, czyli o troszeczkę innym spojrzeniu na herbatę

sierpień 5, 2013 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Rozmawiałem przez weekend o wynikach nowych formulacji herbaty zielonej dla naszych dzieci. I tak jakoś wyszło, że w Europie te testy nie wyszły najlepiej. Raczej pokazały, że konieczne jest długotrwałe podawanie preparatu, niż podawanie z lepszą wchłanialnością. Nie jest to dla mnie do końca logiczne, ale okazywało się, że u dzieci z ZD, które dostawały wcześniej EGCG w dowolnej formie, nowe formulacje nie wnosiły niczego nowego, a jedynie u dzieci które nigdy nie dostawały suplementów widać było istotne różnice.

Z tego też powodu z Richardem postanowiliśmy popatrzeć na badania, które choć nie dotyczą naszych dzieci bezpośrednio ale mogą “rzucić” odrobinę innego spojrzenia.

PROBLEM: AMYLOIDOZA

http://pl.wikipedia.org/wiki/Amyloidoza

Naukowcy analizowali amyloidoze kardiologiczną, prowadzącą do niewydolności serca.

"Epigallocatechin-3-gallate (EGCG) for Clinical Trials: More Pitfalls than Promises?"
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3189735/

Co mnie nie zaskoczyło, to że EGCG działa. Co mnie nie zaskoczyło to też, że nie jest ona tak wchłaniana jak nam się wydaje: szybko i skutecznie. Okazuje, się że największa skuteczność EGCG była rejestrowana rano, gdy była podana na czczo i jest uważana, za najważniejszy czynnik poprawiający ją. Czyżby oznaczało to, że powinniśmy podawać EGCG jak ginkgo?

Rysunek pokazujący czynniki zwiększające wchłanialność EGCG oprócz samego sposobu podania według badaczy to:

image

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3189735/figure/f2-ijms-12-05592/

*albuminy http://pl.wikipedia.org/wiki/Albuminy

*miękka woda

*witamina C

*olej rybi

*piperyna https://pl.wikipedia.org/wiki/Piperyna

Z drugiej strony wskazują, że proces utleniania EGCG jest przyspieszony i należy dobrze chronić go, tak samo jak przed metalami, wapniem, magnezem. Innymi czynnikami negatywnymi jest proces chemiczny w wyniku, którego do egcg jest dodawany kwas glukuronowy lub cząstki siarki.

Ich sugestie wzmacniające efekt działania EGCG u osoby dorosłej czyli: 3 razy dziennie po 600 mg+200mg vit.C + 1000 mg omeg 3są na poziomie ponad 3 krotnie większej niż w próbach w Hiszpanii u osób z ZD, co każe natychmiast popatrzyć na ich sugestie dotyczące skutków ubocznych.

Wskazują na 4 problemy, dla nas kluczowe to te związane z funkcjonowaniem wątroby i nerek. Wskazują oni, że dawki jakie używali mogą być toksyczne dla wątroby i nerek, przy długotrwałym podawaniu.

Podsumowując zatem tą pracę, należy zatem zastanowić się nad podawaniem mniejszych dawek EGCG na poziomie około 10 mg dziennie być może przed jedzeniem ale z dodatkiem “wzmacniaczy”, które wpłyną na efektywność EGCG w organizmie.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...