Ile mamy rodzajów choroby Alzheimera?

styczeń 12, 2024 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Dokładnie 5 według holenderskich naukowców. Jeżeli jest ich 5, to trzeba wiedzieć, że każdy leczy się inaczej.

https://www.nature.com/articles/s43587-023-00550-7

Jakie to są warianty? Można by powiedzieć tak:

Pierwszy wariant charakteryzuje się zwiększoną produkcją amyloidu.

W drugim typie bariera krew-mózg zostaje zakłócona, następuje zmniejszona produkcja amyloidu i mniejszy wzrost komórek nerwowych.

Kolejne to już ich “odmiany”, które istotnie wpływają na układ immunologiczny, powstawanie białek. Tak można by powiedzieć, ale to nie jest tak proste.

Popatrzmy na to z perspektywy leku. To wszystko jest ważne, gdyż każdy lek działa inaczej. Podaje się taki przykład: lek hamujący produkcję amyloidu w jednym wariancie, może w drugim zwiększać jego produkcję. Z tej perspektywy jednak staje sie trudniejsze. Zatem wracamy do typologii zgodnej z tym co podają naukowcy w swoim raporcie:

*“…podtyp 1 miał najwyższy udział białek specyficznych dla neuronów, astrocytów, oligodendrocytów i komórek prekursorowych oligodendrocytów…ten podtyp hiperplastyczności neuronów miał wysoki poziom BACE1, amyloidu-β1–40 i tau w płynie mózgowo-rdzeniowym”. Charakteryzuje się także ” … aktywnością TREM2R47H i wariantów w LILRB2, RHOH i APP. Podtyp ten obejmował także trzech na czterech pacjentów posiadających  PSEN1 i trzech z czterech NCK2.”

*“Wysoki odsetek białek zwiększony w podtypie 2 był specyficzny dla mikrogleju. Białka o podwyższonych poziomach powiązano z wrodzoną aktywacją układu odpornościowego, w tym regulacją produkcji cytokin. Obejmowały one białka kompleksu dopełniacza (C1QA, C1QB, C1QC, C1S i C1R), a także APOE i LPL, zgodnie z naszymi wcześniejszymi ustaleniami.”

*podtyp 3 to typologia rozregulowania RNA

*dla podtypu 4 typologią jest dysfunkcja splotu naczyniówkowego

*podtyp 5 to dysfunkcja bariery krew-mózg

Kiedyś mi się wydawało to wszystko proste. Dzisiaj jak to czytam, to nie umiem nawet powiedzieć, który typ byłby typowy dla ZD od razu. Biorąc pod uwagę wczorajszy wpis na ten temat to może podtyp…podaję się i powiem szczerze nie umiem.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...