“Jak rozpoznać starzenie i od czego ono zależy?”

lipiec 19, 2023 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Uwielbiam, gdy reagujecie na odpowiedzi na pytania jakie udzielam. Oznacza to dla mnie dużo. Wczoraj napisałem o starzeniu się i pomimo wakacji dostałem 11 pytań od razu! Zbieram je do w całość i podpowiadam.

1.Zaczynam od pytania, które chyba najczęściej się pojawia: “Jak rozpoznać starzenie i od czego ono zależy?”

W ZD starzenie, jego pierwsze symptomy pojawiają się tytułem chorób autoimmunologicznych, uporczywych, “trwających” nazwę to może dość trywialnie. Traktujemy to jako coś “normalnie” zdefiniowane pod względem medycznym. Jest to choroba, ale jeżeli ona trwa miesiącami to zmienia cały organizm, przyspiesza jego zużycie. Tego lekarze już nie mówią. Populacyjnie dotyczy to osób powyżej 40 roku życia, w ZD występuje to od urodzenia i ma charakter mocno spersonalizowany. Co to oznacza? Jak wielokrotnie to opisywałem, jeżeli w rodzinie są predyspozycje do pewnych problemów medycznych, ZD może to wzmocnić i od tego czynnika zależy bardzo dużo. Na pewno przyspiesza o “minuty” starzenie.

2.Jaki jest pierwszy objaw starzenia?

Będzie to dla Was być może szokujące, ale nazywam to tak: od pierwszego symptomu zmiany metabolizmu w postaci np.: dysfunkcji tarczycy, osteoporozy, cukrzycy, leptynooporności, wysokiej homocysteiny, niskich poziomów witamin i minerałów. Tak to wszystko związane jest z ZD i skraca życie tych osób, przyspiesza starzenie, ale nie jest tak że od razu zabiera całe życie. Zawsze w takich sytuacjach powtarzam:

JEŻELI ZESPÓŁ DOWNA SKRACA ŻYCIE, TO MY MUSIMY ZROBIĆ WSZYSTKO BY JE WYDŁUŻAĆ I POPRAWIAĆ JEGO JAKOŚĆ! MINUTY ZA MINUTY, SEKUNDY ZA SEKUNDY!

Temu służy leczenie, suplementacja, dieta i właściwa dawka aktywności fizycznej!

3.Dla mnie najbardziej oczywistym problemem starzenia jest:

*choroba mitochondrialna czyli widoczne ograniczenie zdolności do wytwarzania przez komórkę/organizm odpowiedniej dawki energii ATP

*osteoporoza czyli szybsze obumieranie komórek kostnych w stosunku do procesu odtworzeniowego i demineralizacja kości, co wpływa na deformacje, łamanie, trudne gojenie się

*brak aktywności osoby z ZD połączone z tyciem i to zaczyna się dla mnie często już w wieku około 5 lat

4.”Najlepszy sposób na długie życie osób z ZD?”

Najlepszym sposobem na długie życie osób z ZD jest:

*bycie chudym…dieta MIND, śródziemnomorska bez glutenu jest tutaj odpowiednim kierunkiem

*bycie chudym dzięki aktywności fizycznej i pasji jaka temu towarzyszy

*codziennie ćwiczyć/tańczyć dla zdrowia w domu/na podwórku

*mieć przyjaciół i wspólne chwile razem z nimi

Jeżeli te warunki są spełnione to reszta jest uzupełnieniem.

5.”Czy osoby, które mają wadę serca mogą żyć długo?”

Tak, wręcz zauważam że osoby po dobrej i efektywnej operacji, przy zachowaniu odpowiedniej diety/suplementacji wspierającej efektywną pracę serca żyją tak samo “mocno i dobrze” jak osoby bez tej operacji.

6.”Co najbardziej dzisiaj wpływa na starzenie, a nie umiemy sobie z tym poradzić?”

Nie odpowiem na to pytanie by tych, którzy mierzą się z problemem nie widzieli mojej wypowiedzi jako zamknięcie szans na ich dobre życie. Przypomnę tylko jedno w tym kontekście: 16 lat temu posiadanie Zespołu Downa  było wyrokiem wskazującym na brak szans na chodzenie, życie aktywne. Dzisiaj jak mówisz maraton, triatlon, pływanie, zdobywanie szczytów nie brzmi tak obco i daleko jako to było 16 lat temu. Czas upłynął, wiedza się zmieniła i ludzi się zmienili. RODZICE wierzą w swoje dzieci inaczej Uśmiech

Dziękuję.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...