Jak zmienia się ekspresja genów u dzieci w zespole Downa

marzec 11, 2014 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Wielokrotnie pisałem, że obraz dziecka z zespołem Downa, często OGŁUPIA jego rodzica. Zazwyczaj jest tak: urodziło się, jest fajne, nie ma problemów, a jak są to operacja i będziemy wychowywać i obserwować. Jest to bardzo mylne i szkodliwe.

Popatrzcie zatem na to:

Jest to wykres pokazujący zmianę wynikająca z upływu czasu, ekspresji genów. Grupa N są to noworodki, grupa C dzieci. Wszystkie z zespołem Downa.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/core/lw/2.0/html/tileshop_pmc/tileshop_pmc_inline.html?title=Click%20on%20image%20to%20zoom&p=PMC3&id=3498323_pone.0049130.g005.jpg

image

Na dole mamy różne chromosomy. Jak widać w skali porównawczej, ekspresja genów zmienia się dramatycznie w czasie i jednoznacznie pokazuje, że zmiany deregulujące funkcjonowanie całego organizmu nadchodzą i są jedynie kwestią funkcji czasu wynikającą z określonego fenotypu dla danej osoby z zespołem Downa.

Polecam sprawdzić także tą tabelę tutaj, by zrozumieć że bardzo zróżnicowane poziomy ekspresji genów MUSZĄ powodować zmiany i jeżeli jest to możliwe należy im przeciwdziałać. Zauważcie, że są to geny także na innych chromosomach. Tu przykład spadku ekspresji.

image

a tu nadekspresji

image

Jak czytać tabelę?

1.Gene Symbol oznacza symbol

2.Mamy poziom ekspresji genu w ZD do grupy kontrolnej i na końcu na którym chromosomie dany gen się znajduje.

Polecam artykuł w całości tutaj:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3498323/

image

Komentarze

Liczba komentarzy: 3 do “Jak zmienia się ekspresja genów u dzieci w zespole Downa”
  1. Basia pisze:

    Dla mnie wniosek jest jeden. Trzeba zmusić lekarzy do badań nad naszymi dziećmi. Musimy wiedzieć na jakie geny wpływać, żeby ten czas zatrzymać!!!!

  2. MartaO pisze:

    Tak, popieram! A czy na dzień dzisiejszy można zrobić dokładne badania genetyczne naszym dzieciom, by wyróżnić każdy gen? I określić w jakim procencie występują u naszych dzieci?

  3. Can pisze:

    Taki indywidualny “genotyp” dotyczący jednego chromosomu może być tańszy niż cały. Może pozwolić na wyciągnięcie ciekawych wniosków. Tutaj mamy DYRK 1 A na niskim poziomie ekspresji, ale gen kolagenowy na wysokim poziomie co może podpowiadać problemy anatomiczne z sercem. Z kolei RCAN jest na wysokim co może sugerować potencjalne problemy z neurogenezą, immunologią.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...