“Jakie badania powinny być obecnie prowadzone?”

kwiecień 12, 2018 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Wydaje mi się, że ostatnio odpowiadałem na takie pytanie, ale skoro jest to odpowiem jeszcze raz. Dla mnie priorytetem powinny być mitochondria. Drugim celem, który mógłby być badany też w Polsce, bo mamy dobrych specjalistów w tym kierunku, to badania zmienności stanów zapalnych…np. poprzez kontynuowanie badań nad celiakią w ZD w połączeniu z reaktywnością na gluten i laktozę a w konsekwencji wpływu polimorfizmów genu ADIPOQ i pojawienie się leptyooporności i otyłości.

Jeżeli ten mechanizm inicjuje stany zapalne, a w Polsce robiliśmy badania przesiewowe w ZD w zakresie występowania celiakii, to pięknie by było kontynuować je. Dzisiaj dla mnie ZD jest w tym temacie do “regulowania” tylko potrzeba drogowskazów i będziemy to robić.

Jest jedna rzecz nad którą myślę. Przeszczepy komórek. Wiem, że tytułem błędu funkcjonowania mechanizmu komórek prekursorowych terapie je wykorzystujące są dyskusyjne, ale stale pojawiające się informacje, jednak, o sukcesie w jakimś wymiarze, tego typu podejścia zmusza mnie do myślenia o tym pozytywnie.

Co do suplementów to powinny być prowadzone badania jak najbardziej. Najważniejsze to te dotyczące regulacji metylacji i detoksykacji komórek. Czy EGCG? Nie bo inhibitory…., nie gdyż tyle ośrodków tym się zajmuje na świecie, że jest to powielenie niepotrzebnie skoncentrowanych na jednym temacie wysiłków. Ja żałuję, że nie bada się w takim mierze resveratrolu i nie poszukuje się jego homologów tak intensywnie. W kontekście stanów zapalnych byłoby to bardzo ważne. Kurkuma, ubiquinol, PQQ wyglądają tak powszechnie w tym temacie…ale one też nie mają badań.

Co do badań nad rehabilitacją, to powiem: że odłogiem leży to, co znamy ze sportu, czyli jak wspomagać wytrzymałość, jak budować napięcie, jak regenerować mięśnie. Szczególnie ostatnio analizując te tematy wydaje mi się,  że jest to do wzięcia ot tak i powinno być lepiej: kreatyna, aminokwasy rozgałęzione (BCAA).

Też ciągle myślę o stymulacji komórek nerwowych. Cerebrolizyna wciąż działa, ale może mamy inne możliwości, a nikt tym nie jest zainteresowany.

Dla mnie to ogrom tematów i nie do ogarnięcia.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...