Jeszcze o zielonej herbacie

luty 11, 2011 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Dziękuję Darkowi za nadesłanie tego artykułu, który przybliża nam kwestie APP-snu-zielonej herbaty.

Dopóki naukowcy nie wymyślą idealnego sposobu na zahamowanie procesu pogarszania pamięci, sami możemy w pewnym stopniu temu zaradzić, korzystając z obecnie dostępnej wiedzy. / Fot. Shutterstock

Młody i sprawny umysł do późnego wieku to jedno z największych pragnień ludzkości, oprócz eliksiru młodości. Do niedawna uważano, że obniżenie sprawności intelektualnej jest nieuniknione i wraz z wiekiem nasza pamięć się pogarsza. Najnowsze badania pokazują jednak, że może być inaczej, dając wszystkim nadzieję na zachowanie sprawności umysłu do późnej starości. Okazuje się, że dużo zależy od nas samych.

Sen

Organizm ludzki potrzebuje co najmniej 7 godzin snu, by wypocząć, zapewnić umysłowi dotlenienie i odprężenie. Podczas snu rytm serca się uspokaja, ciśnienie normuje, a tlen dociera głębiej do tkanek. Sen pozwala segregować nowe informacje nabyte w ciągu dnia oraz wzmacnia wspomnienia. Jeśli jednak śpimy zbyt krótko, kortyzol, tzw. hormon stresu, zabija komórki nerwowe hipokampu – części mózgu odpowiedzialnej za pamięć. Naukowcy ze szpitala Barnes-Jewish w St Louis w USA stwierdzili, że chroniczny brak snu może przyczynić się do problemów z pamięcią i spowodować rozwój choroby Alzheimera. Badali u myszy poziom amyloidu beta, fragmentu białka, który gromadzi się w mózgu osób chorych na Alzhaimera i jest jego przyczyną. Okazało się, że brak snu u myszy (wywoływany sztucznie) powodował wzrost amyloidu beta o 25%. Podobne badania przeprowadzono również na ludziach. Profesor David Holtzman, jeden z badaczy, stwierdził: Wyniki badań sugerują, że może zaistnieć konieczność priorytetowego traktowania zaburzeń snu nie tylko ze względu na ich ostre skutki, ale także potencjalny przyszły wpływ na zdrowie mózgu.

Zielona herbata

Dobroczynny wpływ zielonej herbaty jest znany od tysięcy lat. Chińczycy stosowali ją do leczenia nadmiernej senności, zaburzeń trawiennych, bólu głowy, kłopotów ze wzrokiem. Zielona herbata była pierwszym w świecie napojem, który był w stanie (przejściowo) pokonać zmęczenie, przepędzić sen i umożliwić lepsze skupienie uwagi. Zbadano, że wiąże się to z zawartością kofeiny w herbacie. Kofeina ta ma jednak odmienne działanie niż kofeina zawarta w kawie: ta ostatnia wchłaniana jest już w żołądku, w związku z czym działa bardzo szybko. Ten sam związek zawarty w herbacie przyswajany jest dopiero w jelitach, dlatego też znacznie wolniej przedostaje się do krwiobiegu. Spożycie herbaty korzystnie odbija się na wielu czynnościach umysłowych, pomaga w liczeniu, pisaniu, czytaniu oraz pamięciowym przyswajaniu materiału, przyspieszając go i poprawiając zapamiętywania.

Naukowcy z Uniwersytetu Newcastle twierdzą, że przynajmniej jedna filiżanka zielonej herbaty dziennie może chronić mózg przed różnymi formami demencji, w tym choroby Alzheimera.

Pigułka na pamięć

Naukowcy wciąż pracują nad stworzeniem pigułki pamięci, magicznej tabletki, która powstrzyma proces starzenia się umysłu, na razie jednak bez skutku. W aptekach można znaleźć jedynie tabletki, których producenci obiecują poprawę pamięci, ale należy do nich podchodzić z dystansem, większość z nich nie może się bowiem pochwalić badaniami nad ich skutecznością.

Naukowcy z Uniwersytetu Oxfordzkiego proponują inną, według nich skuteczną, a nam doskonale znaną pigułkę na pamięć, mianowicie witaminę B i jej pochodne. Twierdzą, że odpowiednia dieta, szczególnie bogata w witaminy z grupy B, może powstrzymać proces utraty pamięci. Badania nad suplementem diety w postaci witaminy B przeprowadzone na Uniwersytecie Oxfordzkim pokazały, że regularne zażywanie witaminy B w początkowym stadium utraty pamięci może spowolnić ten proces o połowę.

Eksperyment, na podstawie którego wyciągnięto ten wniosek, polegał na podawaniu przez dwa lata jednej grupie badanych tabletki zawierające kwas foliowy, witaminy B6 i B12, drugiej grupie natomiast – placebo. Po dwóch latach mózgi uczestników zbadano za pomocą skanerów MRI, a ich zdolności umysłowe oceniano za pomocą testów poznawczych. Okazało się, że u osób, które otrzymywały suplementy, mózgi zmniejszały się o 0,76% rocznie, podczas gdy w grupie przyjmującej placebo nastąpiło zmniejszenie o 1,08%.

Witamina B w tabletkach jest szczególnie popularna wśród wegan (którzy unikają niektórych środków spożywczych, w których znajduje się witamina B, takich jak ryby, mięso i mleko) i wśród osób chorych na niedokrwistość złośliwą.

Dopóki naukowcy nie wymyślą idealnego sposobu na zahamowanie procesu pogarszania pamięci, sami możemy w pewnym stopniu temu zaradzić, korzystając z obecnie dostępnej wiedzy, która wydaje się dziwnie znajoma. Nawet jeśli długi sen, zielona herbata czy zdrowa dieta nie wpłyną znacząco na poprawę naszej pamięci, z pewnością przyczynią się do poprawy innych aspektów zdrowia i wpłyną na nasze dobre samopoczucie.

Artykuł przygotowany przez producenta serii "Akademia Umysłu":

Więcej… http://supermozg.gazeta.pl/supermozg/1,97454,9030118,Pigulka_na_pamiec.html#ixzz1DS0hTWgA

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...