“Jeżeli amyloid nie jest bazą neurodegeneracji w chorobie Alzheimera to co?”

sierpień 4, 2022 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Zakładam, że to jest nawiązanie do mojego wpisu mówiącego o sfałszowaniu badań nad amyloidem beta, co wyszło dopiero teraz, a o czym pisałem w ubiegłym tygodniu.

https://www.onet.pl/informacje/dziennik-naukowy/kluczowe-zalozenia-dotyczace-choroby-alzheimera-sa-bledne-podejrzenia-o-fabrykowanie/n5hsyj9,30bc1058

https://eu.usatoday.com/story/news/health/2022/07/29/alzheimers-theory-scrutinized-accusation-fabricated-research/10142926002/

Zatem fakt jest jeden: na bazie teorii stworzonej w 2006 roku prowadzono wiele badań i to jest fakt. Zbudowano wiele leków, w tym ostatnio, które nie dawały oczekiwanych efektów. Może to oznaczać, że sfałszowane wyniki w tych badaniach z 2006 roku były ewidentnie nieprawdziwe…ale bada się w chorobie nie tylko amyloid beta i jego kilka rodzajów. Mimo wszystko nie daje to przełomu. Wydaje mi się, że kwestia jest gdzie indziej. Jeżeli wszyscy uważają amyloid za kluczowy element choroby Alzheimera, to może jednak popełniamy błąd systemowy?

Z drugiej strony druga taka sama ilość badań mówi o tym, że w chorobie Alzheimera krytyczne są proteiny tau, jednoznacznie kojarzone z demencją. Leki budowane w tym kierunku też niestety dają słabe wyniki. Co to oznacza? Być może cała teoria, jaka obowiązuje teraz, w kontekście choroby Alzheimera, wymaga gruntownej przebudowy i innego rozumie faktów. Przypomnę, że wspominano, że amyloid beta jest naturalnym antybiotykiem na problemy jakie mamy. Może ta teoria wymaga analizy, ale w kontekście takim, że pojawia się on wtedy, gdy mamy ostry problem z układem neurologicznym to może jest to racjonalne….cóż wiemy, że za chorobę Alzheimera odpowiadają geny prozapalne ale i wirusy.

Na resztę na to wygląda przyjdzie nam czekać, ale nie wyciągałbym jednoznacznych wniosków z tego co się dzisiaj pisze o tym fałszerstwie, bo może być tutaj jeszcze wiele rozwiązań i powodów, a to badanie mimo wszystko nie miało takiego wpływu na całość działań w tym zakresie, jak to się opisuje.

Komentarze

Liczba komentarzy: 3 do ““Jeżeli amyloid nie jest bazą neurodegeneracji w chorobie Alzheimera to co?””
  1. Edyta pisze:

    Czyli podawanie kurkumy jest bezcelowe?

  2. Can pisze:

    A po co podajemy kurkumę? Uwaga podchwytliwe pytanie?

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...