Jeżeli SOD 1 jest wykrywany w nadekspresji w 4-8 tygodniu ciąży, wiemy że jest niszczycielski, to dlaczego nie leczyć skutków tego błędnego procesu?

Maj 14, 2014 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Trochę się rozczarowałem. Miałem już ostatnio dość pisania o suplementach i leczeniu. Ale wkurzyła mnie pewna nielogiczność pewnego lekarza, który tak oto powiedział mamie dziecka z ZD: “To co Pani mówi jest kompletną bzdurą. Żadnego ZESPOŁU DOWNA się nie leczy, a gadanie o antyutleniaczach, to jakaś bzdura z internetu!”

Pierwszy fakt o czym z pewnością ten Pan nie wiedział. Jednym z genów, który jest kluczowy dla badań prenatalnych wykrywających błędy genetyczne jest właśnie gen SOD 1, który jest nadmiernie aktywny już na samym początku ciąży. Jeżeli jest to za słaby fakt, to warto popatrzeć na tą publikację, która mówi:

image

 

http://www.hindawi.com/journals/cggr/2012/724904/

…SOD-1 was found at levels approximately 50% higher than normal in a variety of DS cells and tissues, including erythrocytes, B and T lymphocytes, and fibroblasts. Indeed, the erythrocytes of DS children, adolescents, and adults exhibited systemic increases in SOD-1, SOD-1/GPX, or the SOD-1/(GPX + CAT) activity ratio. In addition, a decreased expression of peroxiredoxin 2 was detected in DS fetal brain which may contribute to enhanced susceptibility of DS neurons to free radical attack [22].

“…SOD 1 znajdywany jest na poziomie około 50% wyższym niż normalnie w różnych komórkach z ZD, tkankach, erytrocytach, B i T limfocytach, fibroplastach. W rzeczywistości erytrocyty dzieci, dorosłych z ZD prezentują  systemowo wyższy wskaźnik aktywności  SOD-1, SOD-1/GPX, lub the SOD-1/(GPX + CAT). W dodatku, spadek ekspresji genu PRDX 2, który został wykryty w mózgu osób z ZD, może mieć wpływ na wzmocnienie podatności neuronów osób z ZD na ataki wolnych rodników.”

Jak to zrozumieć? Gen SOD 1 jest nadmiernie aktywny od pierwszych miesięcy ciąży. Gen PRDX 2 ma mniejszą aktywność, która uniemożliwia równoważenie aktywności genu SOD 1. W wyniku tego wolne rodniki zwiększają swoją liczebność w mózgu, gdyż nie ma mechanizmu ograniczającego ich rozwój i niszczycielską dla mózgu działalność. Zatem jeżeli brak antyutleniaczy w organizmie, to w tym akurat przypadku, najłatwiej dostarczyć je z pożywieniem, a jeżeli jest tego za mało, to w formie dobrych jakościowych suplementów. Im dłużej od urodzenia mózg “nie ma wsparcia” w przypadku z ZD, w walce z wolnymi rodnikami, tym większe uszkodzenia powodują one. Najłatwiej do zbilansowania ta sytuacja jest wtedy, gdy dziecko jest małe.

Pamiętać jednak należy, że przedawkowanie antyutleniaczy może spowodować odwrotną sytuację od tej oczekiwanej.

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “Jeżeli SOD 1 jest wykrywany w nadekspresji w 4-8 tygodniu ciąży, wiemy że jest niszczycielski, to dlaczego nie leczyć skutków tego błędnego procesu?”
  1. Marta pisze:

    Ja ostatnio jak byłam u pediatry po skierowanie (zjawiam się tam tylko po skierowania albo po recepty na mleko. Powód: przykład poniżej) pani doktor nie wiedziała jaki ma wpisać kod. Zerknęła do dokumentacji medycznej, a tam czarna magia, napisane jest: trisomia 21. Zmarszczenie brwi, chrząknięcie i moje: mała ma zespół downa. No i olśnienie i od razu komentarz: jaka trisomia 21, przecież nas uczyli, że to zespół downa i koniec. Poprawność polityczna, proszę pani, ta trisomia 21. To zespół downa a nie żadna trisomia :) Nawet się nie zdenerwowałam. Za to nieźle się uśmiałam :)

  2. Can pisze:

    Kolejna część wiedzy, która dotyczy tego tematu: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3279088/

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...