“Kiedy pojawia się wrażliwość na gluten/celiakia?”

maj 9, 2023 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Po pierwsze wrażliwość na gluten wynika z problemów genetycznych i związanej z tym ilości histaminy, jako reakcji autoimmunologicznej.  W ZD najostrzejsza forma genetyczna, związana z destrukcją kosmków jelitowych już po urodzeniu dotyczy około 10% populacji z mojej perspektywy. Jeżeli występuje to niemalże od razu od urodzenia. Nawet gdy dziecko jest karmione piersią, może wystąpić wrażliwość i to ostra na gluten, który zjadła matka.

Pozostałe przypadki są zależne przede wszystkim od układu polimorfizmów genu HLA na jego wariantach DQ2, DQ8 dziedziczonych po rodzicach oraz tytułem potrojenia genu OLIG3.

W ZD bardzo istotnym elementem jest także niedobór witaminy B6 w metabolizmach wynikający z potrojenia genu PDXK, przez co gen DAO, zależny od dostępności witaminy B6, ma problemy z odpowiednią redukcją poziomów histaminy, które są podbijane przez gluten.

Zatem w ZD tzw. wrażliwość na gluten, która nie jest problemem typologii celiakii, może pojawić się w dowolnym momencie, gdy występuje podawanie glutenu, przy dysfunkcjach metabolicznych. Przy czym nie jest tak, że mamy zakodowany moment kiedy to występuje. Owszem pierwszy, objawowy moment to jest podanie glutenu jakiegokolwiek. Drugi, gdy nastąpi “skumulowanie” jakiegoś jego wariantu, pochodzącego od danego zboża. Najczęściej jest to kojarzone z pszenicą i jej glutenem gliadyną. Wrażliwość na ten gluten jest populacyjnie największa.

Wrażliwość na pozostałe odmiany glutenu sekalinę (w życie), hordeinę (w jęczmieniu), owsa (aweniny) występuje osobniczo, przy czym najmniejsza na owies.

Wracam do pytanie: kiedy pojawia się wrażliwość na gluten? Jeżeli mamy zapisane predyspozycje do tego w polimorfizmach wystąpi problem w różnej skali odczuwania, w dowolnym wieku. Może być tak, że przez 40 lat życia nie będzie się to objawiało, a potem już tak . Zatem zawsze będę proponował zrobienie panelu https://mthfr-genetics.co.uk/, by określić ryzyko takiej wrażliwości i od początku mieć ten mechanizm zweryfikowany w diecie i przede wszystkim nie próbować mieć problemów z glutenem.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...