Mały most (pons) należący do pnia mózgu jest częścią charakterystyczną dla zespołu Downa.

listopad 22, 2016 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Większość z nas nie rozumie czym jest most w anatomii mózgu człowieka. Przyznam się, ze ja też…ale skoro naukowcy z Japonii 4 lata spędzili badając go, stwierdziłem że też odnotuję ich pracę.

Czym jest most?

“Most (pons) jest związany z nerwami czaszkowymi V (trójdzielny), VI (odwodzący), VII (twarzowy), oraz VIII (przedsionkowo-ślimakowy). Nerwy te unerwiają gruczoły ślinowe i łzowe, gałki oczne, mięśnie twarzy, zbierają informacje słuchowe, smakowe, czuciowe z obrębu twarzy, biorą udział w utrzymaniu równowagi. Most odbiera informacje słuchowe wygenerowane przez ślimaka. Do mostowych ośrodków i tworów istoty białej, związanych ze zmysłem słuchu zaliczamy jądra ślimakowe grzbietowe (dorsal cochlear nucleus) i brzuszne (ventral cochlear nucleus), ciało czworoboczne (trapezoid body), jądro górne oliwki (inferior olivary nucleus), oraz wstęgę boczną (lateral lemniscus). Ruchy oczu, które są sterowane zarówno przez most, jak i śródmózgowie, na poziomie mostu są zarządzane przez jądro nerwu VI odwodzącego (abducent nucleus). Jest ono nazywane również „mostowym ośrodkiem skojarzonego spojrzenia w bok”, ze względu na funkcję oznaczoną w tej nazwie. Jądro to jest odbiorcą aksonów korowego ośrodka skojarzonego spojrzenia w bok w płacie czołowym (frontal eye field, FEF). Uszkodzenia mostu mogą więc prowadzić do zaburzeń związanych z ruchami oczu, takich jak np. oczopląs, czyli mimowolne i rytmiczne drgania gałek ocznych w kierunku poziomym, bądź pionowym (ale nie w tym przypadku), ale również do głuchoty, czy porażenia twarzy. W wyniku znacznego uszkodzenia mostu obejmującego drogi przechodzące przez most, łączące korę mózgu z rdzeniem kręgowym, jak i nerwy czaszkowe, rozwija się zespół śpiączki rzekomej, nazywany także zespołem zamknięcia (locked in). Pacjent cierpi na porażenie czterokończynowe i może się komunikować z otoczeniem jedynie po przez mruganie i pionowe ruchy oczu. Warto wspomnieć o jeszcze jednej strukturze mostu. Neurony miejsca sinawego (locus coeruleus) zawierają melaninę (barwnik) i rozsyłają swoje aksony do pozostałych części mózgowia. Zakończenia synaptyczne tych aksonów jako neuroprzekaźnika używają noradrenaliny.”

http://www.kognitywistyka.net/mozg/budowa.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Most_(m%C3%B3zg)

https://www.fizyka.umk.pl/~duch/Wyklady/Mozg/07-1-pien.htm

image

http://www.brainanddevelopment.com/action/showFullTextImages?pii=S0387-7604%2816%2930185-1

Mostek zatem jest organem pośredniczącym w komunikacji między móżdżkiem i mózgiem. Odpowiada za funkcjonowanie twarzy jej czucie, za żucie, za gryzienie i połykanie. Ma istotny wpływ na funkcjonowanie oka, które ma tak istotny problem w stabilizacji swojej pracy, poruszania się w ZD. Jest też związany z oddychaniem, snem (REM), więc jego wielkość może być powiązana z APNEĄ.

Z tej perspektywy jest to istotne odkrycie, które pozwala nam zrozumieć problemy w funkcjonowaniu dziecka z ZD przez pryzmat jego problemów anatomicznych.

Komentarze

Liczba komentarzy: 4 do “Mały most (pons) należący do pnia mózgu jest częścią charakterystyczną dla zespołu Downa.”
 1. Marek pisze:

  Ciekawe Jarku, a czy piszą coś jak możemy wpływać na funkcjonowanie “mostu”, suple, leki?

  pozdrawiam

 2. Can pisze:

  Na sam mostek na ten moment nie ma rozwiązania ale na “jego” procesy już tak.

 3. Marek pisze:

  Czyli wpływając na jego procesy możemy go usprawnić, a co za tym idzie poprawić
  funkcjonowanie w/w przez Ciebie procesów ???

  P.S. Dzisiaj w programie TVP2 o godz. 23.25 emitowany jest film dokumentalny: DNA – fakty i marzenia. Mówi o grupie naukowców z Pekinu pracujących nad wyodrębnieniem genów odpowiedzialnych za inteligencje, aby w przyszłości podnosić IQ obywatelom Chin…

 4. Can pisze:

  Nie jest to takie proste. Jest to jedynie fakt anatomiczny, kóry nie może być oderwany od innych aspektów jak zmiany w móżdżku, istocie białej i szarej, czy w hipokampie o czym pisałem tutaj: http://www.zespoldowna.info/janek-pod-lupa-czyli-bilans-po-90-miesiacach-zycia-istota-biala.html http://www.zespoldowna.info/janek-pod-lupa-czyli-bilans-po-90-miesiacach-zycia-istota-szara.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...