Mitochondria, mitochondria, mitochondria…

styczeń 15, 2021 by
Kategoria: Metabolizm

Jak ważne są mitochondria?…bez paliwa nikt nie będzie miał sił, nie będzie żył, nie będzie mógł …osiągnąć coś tak samo jak przy “pełnym” baku. Użyłem samochodowego porównania już w komentarzu do wczorajszego wpisu. Dziś tylko podpowiem jeszcze raz: jeżeli wydaje się Wam, że dzisiaj samochód jedzie…to jutro może stanąć bo zapomnieliście wlać paliwa. W tym systemie jednak nie ma lampek ostrzegawczych, kontrolek tylko nagle wszystko pada.

Jak od początku nie zadbacie o mitochondria to nie będziecie też czuli różnicy. Jednak zadbanie o nie nagle stworzy tą różnicę, te możliwości między mówieniem, wytrwałością, zdolnością, pamięcią przed i po. A na koniec mitochondria i ich sprawność determinują długość życia i jego jakość.

ZD tak ma jak nic się nie zrobi z nim…i wtedy nie ma dyskusji, bo jest jak zawsze. Jednak wsparcie mitochondriów tworzy różnicę pisaną inną statystyką zdrowia i jakością tego zdrowia w wieku starczym. Znów użyję porównania do auta i przepraszam bardzo za to, ale to obrazuje w najlepszy sposób to co chcę powiedzieć.

Kupujecie auto (dziecko się rodzi) i jesteście zafascynowani tym, że jest nowe. Nie widzicie jednak, że blacha już zaczęła rdzewieć (amyloid beta). Nie widzicie, że mamy dziurowy bak i niesprawny akumulator, alternator…ładowanie (metabolizmy) a wciąż lejemy złe paliwo (dieta).

Takie auto nagle starzeje się szybciej, ale wciąż wygląda pięknie na zewnątrz. Gdy ma lat 5 na zewnątrz, w środku ma już 7. Gdy ma 20 lat to już ma 35. Gdy ma 35 to już ma 60. Wciąż jak na swój wiek wygląda pięknie na zewnątrz, ale w środku nie jest tym co chcielibyśmy by było.

…a wystarczy tak niewiele by to spowolnić, skorygować i warto!

https://www.zespoldowna.info/mitochondria-energiai-wciaz-jej-brakuje.html

Jeszcze raz przepraszam, za takie porównanie, ale mam nadzieję, ze jest dzięki temu to wszystko czytelniejsze .

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...