Mitochondria, energia…i wciąż jej brakuje

styczeń 14, 2021 by
Kategoria: Metabolizm

To już 9 według mojej kalkulacji badanie, które precyzyjnie wskazuje na brak energii komórkowej, dysfunkcji mitochondriów i przede wszystkim mechanizmów, poprawnych produkcji energii komórkowej na różnych ścieżkach metabolicznych.

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1567724920302488?via%3Dihub

image

Kluczowe wnioski potwierdzają wcześniejsze doniesienia:

1.Problemem nie jest tylko dodatkowy materiał genetyczny z 21 chromosomu, ale przede wszystkim jak zmieniają one pozostałe geny.

2.PFKL i ACLY pojawiają się jako geny zmieniające biogenezę tytułem swojej nadmiernej aktywności. Znajdują się na 21 chromosomie

3.Z drugiej strony mamy wyraźnie spowolnione geny związane z fosforylacją oksydacyjną.

4. W efekcie mamy pseudohipoksję.

Co to znaczy?

Zacznijmy od końca. Temat pseudohipoksji opisywałem tutaj:

https://www.zespoldowna.info/zly-sen-to-problemy-kardiologiczne-i-hipoksja.html

https://www.zespoldowna.info/zespol-downa-to-choroba-metaboliczna-destrukcyjnie-wplywajaca-na-mitochondria-i-tym-razem-to-raport-medyczny.html

“Jest to stan niedoboru tlenu w komórkach w stosunku do zapotrzebowania na niego…ale w ZD jest to stan ukryty. Tak jak to opisują autorzy:

“…komórki pacjentów z ZD są w stanie pseudo-hipoksji: komórkowe mechanizmy metaboliczne i bioenergetyczne wykazują zmiany patofizjologiczne, które przypominają reakcje komórkowe związane z niedotlenieniem, mimo że dopływ tlenu do komórek nie jest zakłócony. Ta fundamentalna zmiana może przynajmniej częściowo odpowiadać za różnorodne deficyty funkcjonalne związane z ZD, w tym zredukowaną efektywność wysiłkową w trakcie ćwiczeń, upośledzony stan neuropoznawczy czy też neurodegenerację.”

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hipoksja

Potwierdzeniem tego stanu jest analiza genów i ich ekspresji wpływająca na metabolizm energii komórkowej i pracy mitochondriów w ZD.”

W kontekscie fosforylacji oksydacyjnej pisałem juz o tym w następujący sposób tutaj: https://www.zespoldowna.info/zaburzenia-mitochondriow-w-zespole-downa-cz-7-fosforylacja-oksydacyjna-synteza-atp-beta-oksydacja.html

“Fosforylacja oksydacyjna (OXPHOS) to szlak metaboliczny podczas którego energia jaka jest uwalniana z utlenianych nukleotydów przekształcana jest w energię ATP. O ile z poprzednimi szlakami w ZD były odchylenia, ale działały, tak na tym etapie cały metabolizm jest zakłócony na każdym etapie tytułem zespołu Downa. Stąd braki energii ATP u naszych dzieci z ZD.”

Teraz o nowych genach zdefiniowanych w deregulacji. Zarówno PFKL i ACLY są nadmiernie aktywne, jednakże szczegółowa analiza cyklów energetycznych pokazuje istotne i dynamiczne zaburzenie produkcji energii na różnych szlakach metabolicznych. Nie jest to przy tym tylko kwestia nadmiernej aktywności genów ale istotnego spadku ich aktywności. Przekłada się to na zmianę metabolizmu tłuszczy, glutaminy. Ciekawą teorią rozwiniętą tutaj jest kwestia deregulującej natury nadmiaru H2S czyli siarkowodoru będącego efektem potrojonego genu CBS, co wpływa na nadmierną aktywność genu ACLY, a to z kolei na deregulację metabolizmów energetycznych.

Inna kwestią do której autorzy wracają to temat odwrotności niektórych procesów, zaburzona w ZD.

“…ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że w ZD może również wystąpić odwrotny przepływ w cyklu kwasu cytrynowego (Filipp i in., 2012). Ten odwrócony strumień cyklu kwasu cytrynowego wytwarza mniej NADH dla szlaku fosforylacji oksydacyjnej (transportu elektronów), ale bezpośrednią energię uzyskuje się jako GTP w reakcji bursztynianu sukcynylo-CoA. GTP i ATP można konwertować na siebie. Glutamina i niektóre inne aminokwasy wchodzą w cykl kwasu cytrynowego, co z kolei może wytwarzać cząsteczki ATP.”

“Utlenianie kwasów tłuszczowych jest procesem całkowicie tlenowym w mitochondriach, wymagającym dużego strumienia elektronów wspomagających fosforylację oksydacyjną. Ponieważ mitochondrialny transport elektronów jest upośledzony w DS, stawiamy hipotezę, że nadekspresja CPT może odgrywać rolę w przekształcaniu kwasów tłuszczowych w diecie w budulec komórek.”

Autorzy tak podsumowują ich interesujące opracowanie:

“Podsumowując, na podstawie analizy wzorców ekspresji genów, wnioskujemy, że przepływ fosforylacji oksydacyjnej jest zmniejszony, podczas gdy przepływy w glikolizie, cyklu kwasu cytrynowego i metabolizmie lipidów są zwiększone w komórkach ZD w porównaniu z kontrolą. Odkrycia te są zgodne z rozwojem znaczących zaburzeń metabolicznych („pseudohipoxia”) w komórkach ZD (Pecze i wsp., 2020), co z kolei może wyjaśniać niektóre dobrze znane defekty funkcjonalne (od dysfunkcji neuronów po tolerancję wysiłku) związane z tym stanem.”

Biorąc pod uwagę tą kwestię, warto wspomagać mitochondria osób z ZD cały czas, tak samo jak metabolizmy energetyczne. Polecam wrócić do literatury:

https://www.zespoldowna.info/naturalne-skladniki-wspierajace-pgc-1-i-mitochondria.html

https://www.zespoldowna.info/cbs-i-mitochondria.html

https://www.zespoldowna.info/zaburzenia-mitochondriow-w-zespole-downa-cz-14-na-co-wplywaja-mitochondria.html

https://www.zespoldowna.info/zaburzenia-mitochondriow-w-zespole-downa-cz-3-jak-pracuja-mitochondria.html

https://www.zespoldowna.info/jezeli-zespol-downa-to-choroba-mitochondrialna-zespol-metaboliczny-problem-immunologiczny-torodzicu-nie-oszukuj-sie-ze-jak-nic-nie-zrobisz-to-bedzie-dobrze-bo-nie-bedzie.html

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “Mitochondria, energia…i wciąż jej brakuje”
  1. can pisze:

    Mitochondria są skrajnie ważnym elementem funkcjonowania naszego organizmu. Procesy jakie zachodzą w nich są skrajnie podstawowe. Bez nich nie ma życia…a my rodzice dzieci z ZD kompletnie nie rozumiemy ich znaczenia. Często by pokazać to w jakiś najprostszy sposób porównuję tą sytuację z samochodem, wiem że to niepoprawne ale to jest sposób obrazowania, budowania ideogramów który wszyscy rozumieją. I tak ..jak do niego wsiadamy to wydaje się, że skoro jest piękny i nowy to pojedzie…ale może mieć wlane gorsze paliwo i zbiornik przeciekający. Może nie mieć oleju, wody w chłodnicy, czy tez płynu w systemie hamowania. Nie wspomnę o braku zapasu energii w akumulatorach. Taki samochód tylko dobrze wygląda, pojedzie mniej, albo w ogóle. Warto go wesprzeć lejąc mu lepsze paliwo i uzupełniając życiowe płyny, podładowując akumulator, bo może się okazać, że cieknącego zbiornika to my nie naprawimy, ale te lepsze paliwo, te wszystkie działania uzupełniające, dadzą więcej, niż moglibyśmy sobie wyobrazić. Warto o tym pomyśleć i wspierać naszych najbliższych mała dawką suplementów i pilnując odpowiedniej diety.Uzupełniajmy a będzie lepiej.

  2. Agga pisze:

    Z wszystkiego co dowiedziałam się z tej strony lekcje o energii i mitochondriach są dla mnie jednymi z najważniejszych. Bez aktywności dziecka nie ma rozwoju, zwłaszcza poznawczego. Wystarczy zdrowemu dziecku drastycznie ograniczyć ruch i bodźce i je upośledzimy umysłowo (jest na to niestety masa przykładów i naukowych opracowań). Właśnie byliśmy u neurolog i nie mogła się nadziwić jak nasza córka jest aktywna i ruchliwa. Oczywiscie jest suplementowana. To jest też Twoja zasługa Jarku. Dziekujemy!

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...