Naukowcy odkryli proteiny “odwracające” problemy z nauką u myszy z ZD

Luty 21, 2011 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

O tym odkryciu będzie można przeczytać w wielu artykułach. Richard nawet uważa, ze w zbyt wielu, bo choć to znów duży postęp, to będziemy jednak musieli czekać na jego pełne wyniki jakiś czas.

Oto pełny tekst raportu:

W nowym cyklu badań naukowcy byli w stanie “odwrócić” problemy rozwojowe myszy z ZD poprzez wstrzyknięcie ich matce dwóch protein jeszcze w czasie, gdy była z nimi w ciąży.

Pierwszy eksperyment.

Myszy w eksperymencie muszą znaleźć podstawkę zanurzoną w wodnym labiryncie za pomocą sygnałów wizualnych. Zespół badaczy zauważył, że myszy z ZD potrzebują na tą czynność dwukrotnie więcej czasu w stosunku do tych bez ZD. Podano im dwie proteiny NAP (produkt genu NAP1L) i SAL (produkt genu SALL1) jeszcze w trakcie ciąży matki i myszy z ZD nauczyły się szybko nawigować w labiryncie tak jak normalne myszy.

Drugi eksperyment

Zespół badał czy leczenie powoduje zmiany w substancjach chemicznych znanych z faktu uczestnictwa w procesie (LTP-Long term potentiation) długotrwałego wzmocnienia synaptycznego, czyli procesu uczenia się i zapamiętywania. Eksperyment ten potwierdził efekty pierwszego testu.

Craig Heller prowadzący badania po ich zamknięciu stwierdził: “ Niepełnosprawności w zakresie uczenia się, jak i niepełnosprawności intelektualne mogą być już uważane jako te które są w PEŁNI do WYLECZENIA”.

Craig Heller będąc wicedyrektorem Ośrodka ds. Badań nad ZD na Uniwersytecie Stanford wskazuje jednak na fakt, że testy na myszach już dorosłych z ZD jak i na osobach z ZD są dopiero w trakcie opracowywania.

Więcej o LTP tutaj: http://www.zespoldowna.info/pamiec-synapsy-dlugotrwale-wzmocnienie-synaptyczne-ltp.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...