Nowy panel MTHFR UK cz.2 GI Health czyli zdrowie układu trawiennego i reakcja immunologiczna.

wrzesień 2, 2019 by
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy

Przypatrzymy się panelowi już w nowej odsłonie. Zaczynamy od pierwszej części związanej z układem trawiennym i drugiej z reakcją immunologiczną.

image

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3482388/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Celiakia

Zaczynamy od wyjaśnienia: w metodologii polskiej uważa się, że gen HLA DQA2 i HLA DQA8 są podstawą do określenia stanu chorobowego jako celiakia.

Nieprawidłowa reakcja immunologiczna polega na nadmiernej odpowiedzi układu odpornościowego na grupę białek zbożowych, zwanych prolaminami, a dokładniej na pochodzące z nich frakcje: gliadynę (w pszenicy), sekalinę (w życie), hordeinę (w jęczmieniu)[2]. Istnieją sprzeczne dane co do wyłączania owsa (aweniny) z diety[3], ponieważ wiele badań wskazuje na jego bezpieczeństwo[4][5]. Owies jest bezpieczny dla 95% pacjentów z chorobą trzewną, jeśli nie jest skażony domieszką innych niedozwolonych ziaren[6]. Należy zaznaczyć, że gluten nie jest w stanie wywołać tej choroby, a jedynie ujawnić jej obecność.

W panelu mamy inaczej to przedstawione, gdyż HLA-DQA1 i HLA-DQB1 kodują warianty zarówno HLA-DQ2 i HLA-DQ8. Stąd one pojawiają się jako istotne dla celiaki/wrażliwości na gluten.

Wpływ na celiakię ma także gen OLIG3, który mnie zainteresował biorąc pod uwagę istotną rolę genów OLIG1 i OLIG2 w ZD. Jednakże nie odnalazłem powiązań szczególnych między tymi genami.

https://www.snpedia.com/index.php/Rs2327832

http://www.zespoldowna.info/co-jest-najwieksza-przeszkoda-rozwojowa-u-dzieci-z-zd.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30542112

To co jest fajne w tym układzie, że konsekwentnie analizuje problem i próbuje go określać. Na pierwszym etapie było pytanie czy mamy celiakię lub wrażliwość na gluten, na kolejnym już czy mamy jednak stany zapalne jelit i dysbiozę. O przerostach np. candidy mówi gen ACAT1 G22670A

http://www.zespoldowna.info/fut-2-mtrr-mthfr-c-677-t-i-jelita.html

Kolejna analiza i prezentowanie tolerancji na histaminę, która może warunkować kolejne problemy jelitowe jak IBS i IBD.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5976516/

Jest to naprawdę fajna kolejność, gdyż algorytmicznie “rozbieramy” ryzyka, a na koniec mamy szczelność jelit i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Problem ten w istocie “zbiera” wszystkie uwarunkowania jakie są analizowane wcześniej, czyli genetyczne, immunologiczne i środowiskowe.

Patrząc na ten panel można by postawić tezę:

-w zakresie celiakii nie musi ona występować w swojej najbardziej typowej postaci, ale wrażliwość na gluten w tym układzie może być istotna

-występuje tutaj typowy populacyjnie u Polaków objaw predyspozycji do nieszczelności jelit

-ogólnych idiopatycznych problemów jelitowych

Konsekwencje wynikające z pierwszej części należy korelować z jej drugą częścią a dotyczącą stanów zapalnych, w szczególności autoimmunologii i przeciwciał.

image

image

Ja patrzę szczególnie na IgE.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Przeciwcia%C5%82o

image

W tej części panelu klasyką jest już analiza ścieżki funkcjonowania witaminy D. W tym panelu ścieżka jest zaburzona i należy zwrócić szczególną uwagę na nią.

image

image

Zakładam, że wszyscy będziemy analizować także reakcję na szczepienia. Należy wziąć pod uwagę w ZD, że gen MYD88 jest połączony w swojej aktywności z RCAN1. To może zawsze oznaczać coś innego, niż tutaj jest napisane.

http://www.zespoldowna.info/myd88-w-zespole-downa.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...