RCAN 1 genem odpowiedzialnym za cukrzyce typu 2 w zespole Downa ale i u pozostałej populacji

maj 23, 2016 by
Kategoria: Metabolizm

Cukrzyca typu 2 jest określana jako złożona choroba metaboliczna wynikająca z insulinooporności komórki beta w trzustce.

Oto jak polscy naukowcy opisują istotę cukrzycy typu II w naszej polskiej populacji:

https://journals.viamedica.pl/diabetologia_kliniczna/article/viewFile/8474/7235

“Naukowcy, lekarze, pacjenci, politycy, a nawet całe społeczeństwa uświadamiają sobie teraz, w przyspieszonym tempie, że cukrzyca typu 2 jest jednym z głównych powodów przedwczesnej umieralności, przede wszystkim z przyczyn sercowo-naczyniowych, jest powodem powikłań wiodących do ślepoty, amputacji kończyn i niewydolności nerek. Konsekwencją diagnozy cukrzycy typu 2 jest istotne skrócenie oczekiwanej długości życia [4]. Choroba ta pociąga za sobą olbrzymi koszt ludzki i ekonomiczny, obciążając pacjentów, ich rodziny, lokalne społeczności, systemy opieki zdrowotnej oraz całe społeczeństwa.”

I wyobraźmy sobie, że dotyczy to przede wszystkim osób z ZD, które niemalże wszystkie funkcjonują na poziomie określanym jako stan cukrzycowy…

image

http://mobile.abc.net.au/news/2016-05-20/down-syndrome-points-to-key-gene-responsible-for-type-2-diabetes/7428850

http://m.firstpost.com/living/key-gene-linked-to-diabetes-down-syndrome-identified-2791738.html

Ale do rzeczy:

1.Według najnowszych badań osoby, które mają cukrzycę typu II, mają ją z powodu błędów genetycznych.

2.Za chorobą odpowiada znajdujący się na 21 chromosomie gen RCAN 1. Jego odmienna nadekspresja powoduje cukrzycę typu II.

3.U osób z ZD RCAN 1 jest współodpowiedzialny za patologię układu nerwowego i immunologicznego osób z ZD.

4.Biorąc pod uwagę dotychczasowe badania mierzące ekspresję genu RCAN 1 w ZD, można stwierdzić, że jest to gen silnie aktywny u wszystkich osób z ZD, gdy DYRK 1 A jest słabo aktywnym genem w stosunku do niego. Podaję to by zobrazować jego wpływ.

5.Jedyną substancją regulującą jego ekspresję jest tłuszcz rybi (DHA), co może oznaczać, że osoby z cukrzycą powinny korzystać z funkcjonalności tego suplementu.

6.Bez RCAN 1, jego nadaktywności nie byłoby choroby Alzheimera określanej jako cukrzyca typu III! Pamiętajmy jednak DHA, tran bez EGCG w ZD nie pomoże.

http://www.zespoldowna.info/czy-gen-rcan-1-jest-drugim-najwazniejszym-dla-zespolu-downa-genem.html

http://www.zespoldowna.info/choroba-alzheimera-co-to-jest-bez-rcan-1-a-nie-bylaby-tak-grozna.html

http://www.zespoldowna.info/czy-rcan-1-jest-hamowany-tluszczami-z-ryb.html

http://www.zespoldowna.info/dyrk-1-a-app-rcan-1-sa-to-geny-na-ktore-umiemy-juz-wplywac-one-takze-warunkuja-inteligencje-dzieci-z-zespolem-downa.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...