RCAN 1 gen “zespołu Downa” odpowiada za cukrzycę typu 2

Sierpień 12, 2016 by
Kategoria: Metabolizm

Choroba Alzheimera jest nazywana cukrzycą typu 3, czy teraz zespół Downa będzie miał ścisłe łącze z cukrzycą typu 2? Na to wygląda, że tak. Dzieci z ZD maja zawsze podniesiony poziom cukrów, glukozy w organizmie. Wyniki Hemoglobiny glikolowanej zawsze są w górnym centylu norm, wyniki glukozy oscylują powyżej 100. Znamy teraz powód: gen RCAN 1, jego nadekespresja, potrojenie są tego efektem.

 

image

http://mobile.abc.net.au/news/2016-05-20/down-syndrome-points-to-key-gene-responsible-for-type-2-diabetes/7428850

“…study then showed over-expression of RCAN1 caused defects to the beta cells that mimicked changes in type 2 diabetes and reduced insulin secretion.”

Powyższy raport konkluduje:

nasze badanie pokazuje, że nadmierna ekspresja genu RCAN 1 powoduje defekt komórek beta (tworzących miąższ wysepek Langerhansa w trzustce, odpowiadają za wydzielanie insuliny i amyliny) , które niosą zmiany typowe dla cukrzycy typu 2 i redukują  wydzielanie insuliny.”

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kom%C3%B3rki_beta

CO jest ciekawe badania te rozpoczęto na populacji osób bez ZD. Jednakże w ich trakcie zauważono pewne zbieżności, jak otyłość osób z cukrzycą. Te połączenie faktów spowodowało skierowanie się w kierunku osób z ZD, a w konsekwencji ustalenie jednego faktu:

ZA CUKRZYCĘ TYPU 2 ODPOWIADA W NAJWIĘKSZEJ MIERZE NADMIERNA EKSPRESJA GENU RCAN 1.

Jak pomóc takim osobom: za pomocą diety i suplementów zwierających dużą ilość olei rybich i DHA rybiego, gdyż one inhibitują (hamują) aktywność tego genu.

Na koniec wracam do choroby Alzheimera w ZD. Cukrzyca, stan “przedcukrzycowy” jest typowy dla choroby Alzheimera. RCAN 1 jest kluczowym genem w patologii choroby Alzheimera w zespole Downa. Teraz wiemy, że odpowiada za cukrzycę typu 2, co oznacza że w raz ze zmianami wynikającymi z choroby, będzie zmieniał się poziom cukru w organizmie osoby chorej/osoby z ZD powyżej 18 roku życia, dając jednak nietypowy obraz. Dziś wiemy z czego to wynika, wiemy że jest to związane z patologią funkcjonowania genu RCAN 1.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...