Rozwój dziecka z zespołem Downa w czasie – opinia ojca cz.2

lipiec 17, 2013 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Rozwój dziecka z zespołem w XXI wieku jest czymś innym niż rozwój tego dziecka w wieku XX. 10, 20 lat temu nie było nawet rehabilitacji … więc nie da się porównywać tego co mamy dzisiaj do tego co było w roku 1990. NIE DA SIĘ, NIE MA TAKIEJ MOŻLIWOŚCI.

Wojtku nie możesz być tak sceptyczny, czasy się zmieniły, metody się zmieniły. Gdy Jaś się urodził, jedyną perspektywą dla mnie był mój Kamil, inne dzieciaki z ZD. Bez komunikacji, bez prawa do wyjścia na ulicę…niemalże. Dzisiaj możesz popatrzeć na to co robią setki, jak nie tysiące już rodzin w Polsce. Możesz korzystać z rehabilitacji i rzetelnych wskazówek Marty, “Stefka”. Możesz patrzeć na to co robią rodzice z Domanem, metodą Krakowską dzięki rodzicom takim jak Ola i Kobas, któzy nie boją się o tym mówić. Możesz korzystać z suplementów, leków … to wszystko to inna perspektywa, nie musisz pozbawiać swojego dziecka szans i optymizmu.

Gdy Jaś się urodził w mojej głowie było tylko jedno: oby mówił.

Gdy dziś Jaś miał jedną nogę za oknem, a ja go łapałem usłyszałem głos małego “manipulanta”: “Ja nie idę”.

Nie wiedziałem, czy mam rozszarpać łobuza, czy cieszyć się, że umie manipulować rzeczywistością, świetnie komunikując się ze mną.

Wojtku on mówi, on łobuzuje, on ucieka, on mówi w różnych językach, on jest leniem, ale i fanatykiem książek, które kocha czytać ale i rozrzucać. Czyż nie jest to typowe dziecko? Czyż nie jest to typowy problem dla rodziców? I choć musiał ciężko pracować na to by to osiągnąć, choć jego bracia i rodzice, ponieśli kolejną ofiarę, oddając część swojego życia dla niego, to mimo wszystko wydaje mi się że WARTO było to wszystko zrobić. Dzisiaj mam chłopaka, który wobec mnie ojca jest najbardziej wymagający, ale też najbardziej “oddający” uczucia i wysiłek. Dziecko zdrowe nie odda tego, bo jego życie jest inaczej skonstruowane. Dziecko z autyzmem nie odda tego, bo uczucia są obce w tej relacji. Dziecko z zespołem Downa to prawdziwy test dla prawdziwego ojca. Tyle ile dasz tyle dostaniesz.

Bądź prawdziwym ojcem.

Jarek

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...