Tak, autyzm ma “płeć”.

maj 28, 2024 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

To kolejne badanie potwierdzające, że autyzm ma “płeć”, czyli dziewczyny różnią się w przebiegu problemów, etiologii od chłopców, u których zdiagnozowano autyzm.

https://health.ucdavis.edu/news/headlines/researchers-find-key-differences-in-brain-development-between-autistic-boys-and-girls/2024/05

“Badanie pokazuje szybsze tempo przerzedzania kory mózgowej u kobiet z autyzmem w całym dzieciństwie” To kluczowa obserwacja badaczy z USA. Kolejna to:

“Odkryli, że w wieku 3 lat dziewczynki z autyzmem miały grubszą korę mózgową niż dziewczęta bez autyzmu w tym samym wieku, stanowiącą około 9% całkowitej powierzchni kory. Różnice między autystycznymi mężczyznami w porównaniu z nieautystycznymi mężczyznami w tym samym wieku były znacznie mniej powszechne.”

Co to oznacza?

1.Płeć powoduje, że problem de facto jest inny w swojej strukturze.

2.Płeć powoduje także, że inne części mózgu podlegają zmianom.

3.Oznaczać to może konieczność innego zupełnie podejścia do autyzmu dziewczyn w stosunku do tego co pojawia się u chłopaków.

Z mojej perspektywy, patrząc na dane jakie mi podsyłacie, pokusiłbym się o stwierdzenie:

autyzm kobiecy zawsze ma swój początek w genach i to już dzisiaj definiowanych jako wada genetyczna.

U chłopaków nie jest to wszystko tak jednoznaczne, choć często są lepiej zdiagnozowani niż dziewczyny. Może to wynikać z tego, że autyzm u chłopców jest powszechniejszy (4 razy częściej) to raz, dwa to że towarzyszy im przy występujących polimorfizmach, które istotnie osłabiają ich funkcjonowanie, gdy dziewczyny “muszą” mieć istotną wadę genetyczną, by organizm po prostu nie dał rady.

Wiemy jednak, że ta wiedza wciąż nie jest wystarczająca i trzeba dalej szukać.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...