Tarczyca w zespole Downa i wpływ na jej funkcjonowanie chorób autoimmunologicznych

luty 7, 2020 by
Kategoria: Tarczyca

Analizowanie tarczycy w ZD jest mechanizmem dość szczególnym. Wciąż błędnie stosuje się do ewaluacji tarczycy poziomy TSH jako miernika, przy jego wielu niedoskonałościach, takich jak wrażliwość na czynniki zarówno te które determinują funkcjonowanie organizmu, jak i te które oddziaływują na niego bardzo krótko i często przypadkowo. Zatem analiza wpływu chorób autoimmunologicznych na tarczycę na podstawie samego TSH jest dla mnie obarczona istotnym błędem.

Jednakże do tematu należy odnieść się systemowo Uśmiech

1.Zmiany wartości parametrów tarczycy w kontekście występujących chorób autoimmunologicznych są świetnym biomarkerem i nawet samo TSH może już to pokazać.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31999620/

2.Jednakże choroby autoimmunologiczne to nie jest jedynie zestaw typu: choroba Hashimoto, czy cukrzyca. Zatem analiza wpływu chorób autoimmunologicznych w ZD na tarczycę musi być mechanizmem następującym:

-badamy jakość działania tarczycy w oparciu o fT3, fT4 oraz i przede wszystkim ANTY TPO i ANTY TG

-analizujemy efektywność konwersji T4 do T3

-analizujemy stan ANTY TPO przede wszystkim

3.Wrażliwość badania ANTY TPO w ZD jest istotnie precyzyjna i wskazuje w dużej mierze na rozwój chorób autoimmunologicznych

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18265539

4.Jeżeli mamy wynik wskazujący na negatywne anty TPO to jest to już istotne wskazanie dla nie tylko problemów z tarczycą, ale problemów z jelitami, cukrzycą chociażby.

5.W takiej sytuacji należy zawsze dokonać poszerzonej diagnostyki o analizę metylacji w połączeniu z profilem lipidowy, hemoglobiną glikowaną i ferrytyną. Badanie jelit w połączeniu z ich szczelnością i stanem zapalnym, gdzie bazą powinno być badanie mikroflory na poziom dysbiozy.

Komentarze

1 Komentarz do “Tarczyca w zespole Downa i wpływ na jej funkcjonowanie chorób autoimmunologicznych”
  1. Karolina pisze:

    Mając na uwadze powyższy art., czy dotarłeś do informacji na temat przyczyn wysokiego a-TG ?. Mam wszystkie hormony tarczycy w normie (tsh, ft3, ft4, T3, T4, aTPO) i brak objawów nieprawidłowego działania i tarczycy i mito, a-TG mam tak wysokie ze przekracza skale, ponad 1000. Pewnie przez to pojawiają sie guzki na tarczycy. Dieta przeciwzapalna nie pomaga, cbd, kurkuma tez nie pomaga tego zmniejszyć.
    Masz pomysl gdzie i czego szukać ?

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...