Witamina D3 w ciąży.

wrzesień 19, 2017 by
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy

Witamina D3 jest kluczową witaminą w kontekście utrzymania i rozwoju ciąży. Wiem, prawie wszyscy to wiedzą, ale nikt tego nie rozumie. Specjalnie dzisiaj napisałem już o dawkowaniu witaminy D3 i specjalnie uzupełnię tą wiedzę w zakresie jej stosowania w ciąży…a po lecie macie poziomy witaminy D3 niższe niż mieliście w zimie. To nie może być tak.

http://www.zespoldowna.info/2-500-iu-witaminy-d3-dziennie-jest-dawka-ktora-od-listopada-do-kwietnia-pomaga-bez-przedawkowania-u-osob-doroslych-w-deficycie-tej-witaminy.html

Pierwszy temat jednoznacznie łączący się z z ciążą to kwestia występowania rzucawki jako konsekwencji nadciśnienia tętniczego.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Nadci%C5%9Bnienie_t%C4%99tnicze_w_ci%C4%85%C5%BCy

Nadciśnienie tętnicze w ciąży (ang. pregnancy-induced hypertension, PIH) – występuje w następujących sytuacjach:

  • jeśli nadciśnienie tętnicze, było już wykryte przez zajściem w ciążę
  • występuje jako powikłanie przebiegu ciąży; częstość występowania: u 6-8% kobiet ciężarnych w Polsce[1].

Najpoważniejszymi powikłaniami nadciśnienia tętniczego w ciąży są: stan przedrzucawkowy i rzucawka.

Jeśli nadciśnienie tętnicze w ciąży jest nieleczone lub nieskutecznie leczone, to może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia matki i płodu, pomimo znacznego rozwoju medycyny perinatalnej.

Jak popatrzymy na artykuł poniżej, witamina D3 może być głównym elementem terapii zapobiegającej tym patologiom. Jak czytamy: witamina D3 w ciąży może redukować liczbę wypadków nadciśnienia i rzucawki w ciąży aż do 36 tygodnia ciąży przy dawce dziennej na poziomie około 3 600 iu.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/28912817/

image

Kolejny przypadek opisany jako połączenie deficytów witaminy D3 z występowaniem nawracającej spontanicznej aborcji wskazuje i podkreśla zależność poziomu witaminy D3 w organizmie matki, występowanie u niej polimorfizmów genu VDR z sukcesem donoszenia ciąży. Witamina D3 w tym kontekście reguluje stany zapalne organizmu, tutaj pokazano kwestie regulacji cytokin zapalnych. Gdy witaminy D3 jest za mało, aktywność cytokin jak Il-17, czy Il-23 rośnie, a to jest zagrożenie dla ciąży. Kluczowa jest tutaj też wspominana kwestia aktywności  VDR. Polimorfizmy VDR są zatem zawsze elementem ryzyka, które musi być korygowane odpowiednią suplementacją…na to wygląda, że konieczną!

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/28902929/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/28033387/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/27477959/

image

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/28904495/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/24933120/

image

Na koniec: ciągle rozmawiamy o zachodzeniu w ciążę, ale trzeba pamiętać, że witamina D3 jest kluczową witaminą dla płodności. Jak wynika z powyższego artykułu, niepłodność kobiet jest związana z deficytem witaminy D3, która ma istotny wpływ na hormony, ekspresję genów regulujące płodność….zatem lato sprzyja, suplementacja witaminą D3 sprzyja płodności, zachodzeniu w ciążę i jej utrzymaniu.

Komentarze

1 Komentarz do “Witamina D3 w ciąży.”
  1. if pisze:

    Witam

    “Witamina D3 jest kluczową witaminą w kontekście utrzymania i rozwoju ciąży. Wiem, prawie wszyscy to wiedzą” – no niestety nie wszyscy , ja od swojego ginekologa nie słyszałam nic takiego,. Kwas foliowy -tak , ale nie witamina D3.
    Chyba jest jeszcze mała świadomość lekarzy , a tym bardziej rodziców.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...