Jakie geny i ich polimorfizmy wpływają na poziom absorpcji witaminy D3?

sierpień 2, 2017 by
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy

Przypomnę, że odpowiedni poziom witaminy D3 to ok. 50 ng/ml i wyżej. Poziom między 30 a 50 wskazuje na delikatny deficyt, 20-30 na deficyt, a wynik poniżej 20 jest już stanem głębokiego deficytu witaminy D3, który może mieć wpływ na stan immunologiczny, przebieg ciąży, stan jelit itp.

Na początek podam jeden z powodów, że warto mieć minimum 50 mg/ml witaminy D3, o którym warto pamiętać:

https://www.sciencedaily.com/releases/2012/02/120223103920.htm

w przypadku, gdy poziom witaminy D jest niski poniżej 15 ng/ml to komórki aktywizują cytokiny IL-6 i TNF- alfa, główne elementy reakcji zapalnej. Komórki mające 30 ng/ml i więcej witaminy D prezentowały znaczącą redukcję odpowiedzi na LPS, molekuły związane z silną reakcją na stan zapalny. Najwyższy poziom wyhamowania cytokin miał miejsce powyżej 50 ng/ml.

Praktycznie każda matka, która urodziła dziecko z ZD ma polimorfizmy aktywizujące powyższe cytokiny i z mojej perspektywy występuje tutaj większa koincydencja niż ma to miejsce w przypadku genu MTHFR, co oznacza że dzieci z ZD powszechnie prezentują te polimorfizmy. Wiążę się to dodatkowo z koniecznością stosowania koenzymu q10 by to dodatkowo zredukować, to nadmieniam tak przy okazji.

image

http://www.scielo.br/pdf/jped/v93n1/0021-7557-jped-93-01-0100.pdf

 

To teraz możemy przejść do meritum tematu.

Im bardziej poświęcamy się zdobywaniu wiedzy na temat genów i ich polimorfizmów, tym bardziej wchodzimy w szczegóły typu:

-jakie geny odpowiadają za wchłanianie witaminy D3?

-jak ich polimorfizmy wpływają na nas?

…i się załamujemy, zupełnie niepotrzebnie. Wciąż mamy do oceny ograniczoną liczbę genów, co uniemożliwia nam ich precyzyjną identyfikację w działaniu, gdyż często łączą się w procesach i mogą w nich w istocie inaczej się zachowywać niż to co widzimy w panelu. I tak jest z witaminą D3.

Dzisiaj opieramy naszą wiedzę głównie na polimorfizmach genu VDR.

image

Jednakże nie tylko one odpowiadają za odpowiedni proces metabolizmu tej witaminy i proszę nie denerwujcie się jak wszystkie 4 polimorfizmy są homozygotyczne. One podpowiadają jakie ryzyko mamy, ale musimy je połączyć przynajmniej jeszcze z tymi genami, by móc “wydawać wyroki” dotyczące złego wchłaniania witaminy D3:

CYP24A1, CUBN, VDR, GC, NADSYN1, CYP27B1, CYP2R1

Dopiero analizując całość możemy powiedzieć o głębokich lub małych zaburzeniach wchłaniania witaminy D3…i wtedy działać po prostu uzupełniając jej niedobory do poziomu jaki wskazałem na początku.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/28754147/

http://www.zespoldowna.info/dlaczego-witamina-d3-jest-wazna-przy-planowaniu-macierzynstwa.html

http://www.zespoldowna.info/witamina-d3-w-problemach-jelitowych-w-autyzmie-i-w-ciazy.html

http://www.zespoldowna.info/dlaczego-pomimo-wysokich-dawek-witaminy-d3-i-k2-moj-poziom-d3-nie-rosnie.html

http://www.zespoldowna.info/witamina-d-jako-regulator-funkcjonowania-dopaminy.html

http://www.zespoldowna.info/witamina-d-3-reguluje-ekspresje-genu-cbs-i-duzej-grupy-genow-odpowiedzialnych-za-choroby-neurodegeneratywne.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...