“Wy to macie chyba wszystkie szczyty zdobyte!”

październik 6, 2020 by
Kategoria: Nasze Góry

Po wczorajszym Sławkowskim dostałem nietypowo dużo pytań typu: czy wszystkie szczyty w Polsce zdobyliście? Co chcecie zdobyć itp.?

Odpowiem zatem troszeczkę “systemowo”:

1.Na pewno nie zdobyliśmy wszystkich szczytów w Polsce, ale byliśmy chyba we wszystkich górach jakie są w Polsce, bo zdobyliśmy DIADEM POLSKICH GÓR i będzie to weryfikowane obecnie. Tam mamy 80 szczytów w niemal każdym paśmie górskim….no i KORONĘ GÓR POLSKI 2,5 raza i 28 szczytów Uśmiech

2.Z drugiej strony jak popatrzymy na Sudety, to wydaje mi się że tutaj zdobyliśmy wszystkie, na które wejście nie jest ograniczone czymś wyjątkowym, z małymi wyjątkami, które obecnie uzupełniamy…ale Korona Sudetów to 22 szczyty, Sudecki Włóczykij to 100 szczytów, a Tysięczniki Ziemi Kłodzkiej to 32….a jak popatrzymy na Kotlinę Kłodzką to w jej regionie to chyba mimo wszystko mamy zdobyte wszystko z wyjątkiem grani Krowiarek, ale Suchoń zdobyliśmy Uśmiech

image

http://klodzko.pttk.pl/wordpress/?cat=8

3.W Sudetach zwiedziliśmy Czechy, Niemcy więc ta lista obejmuje już dużo.

4.Z drugiej strony w Polsce jest 651 szczytów o wysokości 1 000 m i wyżej i tego na pewno nie ogarnęliśmy w całości i mamy mały fragment Bieszczad, Beskidu Żywieckiego jeszcze do ogarnięcia w tym temacie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tysi%C4%99czniki_polskie

5.Co do Tatr … Zdobywamy obecnie Turystyczną Koronę Tatr

http://www.bielsko.ptt.org.pl/turystyczna-korona-tatr/

Na jej liście jest 60 szczytów i przełęczy w Polsce, na Słowacji. Mamy 35 zdobytych. Co jest ważne te punkty są dla nas wskazówką celów, ale nie zamierzamy “targać” się na każdy z nich, gdy jesteśmy za słabi pod każdym względem by je zdobyć. Dzisiaj w naszym zasięgu na pewno jest ok 48 punktów, czyli do tzw. srebrnej odznaki. Pozostałe wymagają naszej pracy, nauki, poznania i ćwiczeń. Będziemy to robić.

6.Góry, które zaskoczyły i będziemy je zdobywać to:

- Beskid Niski na pewno od Bieszczad po Nowy Sącz (tam też trochę Beskidu Sądeckiego), ja uwielbiam Lackową i sąsiadów

- Beskid Żywiecki bardziej ku Romance

7. Na koniec wspomnę tez o tym co nas najbardziej górsko ukształtowało: ALPY W SŁOWENII. Tam zostało nam kilka dwutysięczników wyższych niż te tatrzańskie i chyba jesteśmy na nie gotowi.

8.Na koniec pamiętajcie, że to zdrowie i robimy to dla zdrowia chłopaków i naszego. Nie jest to wyścig o mistrzostwo świata w czymś…ale mamy frajdę, jak ludzie nas wspierają. W szczególności podczas tego ostatniego wypadu w Tatry było to dla nas niezwykle pozytywne, mnie naładowało tak, że wciąż o tym pamiętam.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...