Zielona herbata według Jamesa Balcha

marzec 2, 2010 by
Kategoria: Dieta

Co to jest zielona herbata

Zielona herbata to superantyoksydant o działaniu przeciwwirusowym i przeciwnowotworowym. Jest to najbardziej popularny napój w Azji, znany od wieków dzięki swoim licznym właściwościom korzystnym dla zdrowia. Interesujący jest fakt, że, poza wodą, stanowi ona najczęściej spożywany napój na świecie.

Dr Earl Mindell stwierdza: „Antyoksydanty specyficzne dla zielonej herbaty to polifenole, bioflawonoidy, które działają jako superantyoksydanty; neutralizuj ą one szkodliwe tłuszcze i oleje, obniżają poziom cholesterolu i ciśnienie tętnicze krwi, blokują mechanizmy wyzwalające powstawanie raka, hamują rozwój bakterii i wirusów, poprawiają trawienie, chronią przed powstaniem owrzodzeń i przed wylewem krwi do mózgu. Polifenol charakterystyczny dla zielonej herbaty to katechina.

Katechina jest podobna do substancji występującej w wyciągu z nasion winogron, stanowiącej podstawowy składnik cząsteczki proantocyjanidyny. Aktywny polifenol zielonej herbaty to katechinowa sól kwasu taninowego (ang. epigallocatećhm gallate- EGCG).

Inne składniki zielonej herbaty to cząsteczki zielonego chlorofilu, ale równie ważne są proantocyjanidyny podobne do tych, które występują w wyciągu z nasion winogron, w korze sosnowej, w borówkach i miłorzębie dwuklapowym. Herbata jest otrzymywana z liści krzewu należącego do gatunku Camellia sinensis. W krajach Europy Zachodniej pije się czarną herbatę, taką jak herbata Earl Grey, wysokogatunkowa herbata orange pekoe i angielska herbata śniadaniowa.

Jakie korzyści z picia zielonej herbaty

Zielona herbata jest inhibitorem raka. Ochrania również mózg i wątrobę. W jednym z badań wykazano, że zielona herbata ma 200 razy silniejszy wpływ na ochronę mózgu przed działaniem oksydacyjnym niż witamina E. Zielona herbata ma również działanie przeciwbakteryjne. Leczy także choroby dziąseł.

Wyciąg z zielonej herbaty

Metodą z wyboru jest stosowanie wyciągu z zielonej herbaty w postaci kapsułek, ponieważ zawierają one znaczną ilość kofeiny i dla uzyskania pełni ich właściwości ochronnych konieczne byłoby wypijanie 10-12 filiżanek herbaty dziennie. W leczeniu określonej choroby dr Mindell zaleca stosowanie dziennie 2 kapsułek wyciągu z zielonej herbaty, zawierającego 30% polifenoli.

Jak może ci pomóc zielona herbata

Dr Earl Mindell w książce Super Antioxidant Mirade (Cud superantyoksydantów) opisuje, jak działa zielona herbata. Działa ona ochronnie przeciwko możliwemu powstaniu nowotworów złośliwych piersi, płuc, jelita grubego, wątroby, jelita cienkiego, skóry i żołądka. Ponadto zapobiega reakcjom antyoksydacyjnym w mózgu, działa jak środek przeciwbakteryjny, zwalczając szkodliwe bakterie przewodu pokarmowego, leczy choroby dziąseł, obniża poziom trójglicerydów i cholesterolu LDL, podwyższa zaś poziom cholesterolu HDL, hamuje rozwój wirusów HIV, zapalenia wątroby i opryszcz-ki i działa jako antyoksydant chroniący przed uszkodzeniem naczyń krwionośnych.

Historia zielonej herbaty

Legenda głosi, że po raz pierwszy herbata jako napój została spożyta w 2737 roku p.n.e., kiedy cesarz Szen Nung z dynastii Tang obserwował naczynie z gotującą się wodą, do której wpadły liście z niedalekiego drzewa. Unoszący się z naczynia aromat był tak przyjemny i kuszący, że cesarz spróbował napoju i odtąd nigdy już nie pił czystej wody. Około roku 800 n.e. kapłani japońscy studiujący w Chinach dowiedzieli się o tym napoju i jego leczniczych właściwościach od mnichów buddyjskich i wprowadzili zwyczaj picia herbaty do swojej ojczyzny. W początkach XIII wieku napisano w Japonii książkę na temat znaczenia picia herbaty dla zachowania zdrowia. Ale do Europy Zachodniej herbata dotarła dopiero w roku 1609 i wówczas stała się popularna we Francji, Holandii i Niemczech.

Skąd pochodzi herbata

Wszystkie herbaty pochodzą od jednego gatunku rośliny, której nazwa naukowa brzmi Camellia sinensis, ale gatunek ten ma setki odmian w zależności od położenia geograficznego i warunków glebowych. Listki mogą być zrywane w różnych stadiach rozwoju rośliny, istnieją także różne sposoby ich preparowania. Dla naszych celów musimy wiedzieć, że różnica między herbatami zielonymi i czarnymi polega na tym, że herbata czarna poddana jest najpierw fermentacji, a następnie prażona w celu wysuszenia, natomiast herbata zielona jest w całości prażona, zanim dojdzie do fermentacji. Proces fermentacyjny, który zmienia barwę liści na brązową, powoduje oksydację niektórych ważnych bioflawonoidów, zapewniających zielonej herbacie jej legendarne właściwości zachowania zdrowia. Z tego powodu świeża, nieutleniona zielona herbata jest herbatą o najwyższej zawartości antyoksydantów.

Sekret zielonej herbaty

Sekretem zielonej herbaty jest połączone działanie zawartych w niej flawonoidów i polifenoli. Szczególnie znane z powodu swej skuteczności są 3 katechiny. Określa się je jako: EC (epikatechina), EGC (epigallokatechina) i ECGC (taninian 3-epigallokatechiny). Nie przejmuj się w ogóle tymi naukowymi terminami. Załączam dokładniejsze wiadomości dla tych, którzy oczekują więcej informacji na ten temat. Dla większości z nas najważniejszą informacją tego podrozdziału jest wiadomość, że zielona herbata zawiera liczne bioflawonoidy (flawonoidy, polifenole i katechiny), witaminy i składniki mineralne, które razem działają synergistycznie po dostaniu się do naszego organizmu w postaci zielonej herbaty. W następnych podrozdziałach będę odnosił się do zielonej herbaty jako do całości, a nie do jej poszczególnych składników.

Nowo odkryte korzystne właściwości zielonej herbaty

Opisywane są liczne korzystne właściwości zielonej herbaty, poza zwykłym faktem, że wypijanie dużej ilości herbaty pobudza pracę układu moczowego. Zielona herbata zawiera również kofeinę, która daje pewne pobudzenie (ale niezbyt duże), obniża ciśnienie tętnicze krwi przez przeciwdziałanie pewnym enzymom, obniża poziom cukru we krwi, zwalcza wirusy i zatrucie pokarmowe, ułatwia trawienie i zapobiega ubytkom próchniczym. Trudno uwierzyć w tę ostatnią cechę, ale została ona sprawdzona w grudniu 1997 roku przez lekarzy japońskich, którzy stwierdzili, że płukanie zieloną herbatą jamy ustnej powoduje utrzymywanie się zawartych w niej substancji chemicznych w ślinie w czasie do l godziny. Poza tym jest rzeczą miłą obejmowanie dłońmi ciepłego kubka z herbatą.

Właściwości antyoksydacyjne zielonej herbaty

Podstawą korzystnego wpływu zielonej herbaty na organizm są głównie jej właściwości antyoksydacyjne. Chińczycy zawsze twierdzili, że herbata opóźnia starzenie się, ale możliwy mechanizm tego procesu wyjaśnił się dopiero po zrozumieniu antyoksydacyjnej funkcji flawonoidów. Po zastosowaniu nowego systemu komputerowego do ilościowego badania substancji chemicznych naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley stwierdzili, że wyciąg z zielonej herbaty okazał się najlepszym wymiataczem niebezpiecznych rodników hydroksylowych. Następne w kolejności okazały się: wyciąg z nasion winogron, piknogenol, miłorząb dwuklapowy i mieszanki flawonoidów znajdujące się na rynku. Przy omawianiu zielonej herbaty należy podkreślić jej pozytywną rolę w chorobie serca, AIDS i nowotworach złośliwych.

Zielona herbata i choroby serca

Jak wspomnieliśmy, zielona herbata obniża ciśnienie krwi. W doświadczeniu laboratoryjnym na szczurach wykazano obniżenie ciśnienia tętniczego krwi we wszystkich grupach zwierząt, którym podawano wyciąg z tej herbaty. Ponadto stwierdzono, że działanie antyoksydacyjne zielonej herbaty zatrzymywało oksydację „złego" cholesterolu LDL i zmniejszało uszkodzenia ściany aorty, w której już zaczaj; się odkładać utleniony cholesterol. Pod tym względem witamina E i beta-karoten były mniej skuteczne. Kilka przeprowadzonych prób nie potwierdziło tych wniosków, ale w opisie wyników, wykazujących właściwości antyoksydacyjne i obniżenie poziomu cholesterolu, znajdujemy ważne sformułowania, jak „nie wykazano różnic aż do 11 tygodnia. .." oraz „kobiety pijące 10 filiżanek dziennie…". Być może, brak pozytywnych wyników był spowodowany zastosowaniem zbyt małych dawek lub próba trwała za krótko. W jednej z ostatnich publikacji wyniki nie budzą wątpliwości:

Stwierdzono, że chińska zielona herbata i herbata jaśminowa, obydwie o minimalnym stopniu fermentacji, mają właściwość znacznego obniżania zawartości cholesterolu w surowicy krwi i w wątrobie. Dzięki zmniejszeniu odkładania lipidów w wątrobie ograniczony został wzrost jej masy. We wszystkich przypadkach leczniczego zastosowania herbaty stwierdzono obniżenie wskaźnika miażdżycowego i wzrost stosunku HDL do cholesterolu całkowitego, podczas gdy poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów pozostawał niezmieniony.

To właściwie wszystko wyjaśnia. Wzrastał poziom dobrego cholesterolu, a „zły" cholesterol nie wykazywał szkodliwego działania.

Podjecie decyzji o piciu zielonej herbaty i stosowaniu jej dawek uzupełniających

Jeśli rzeczywiście chcesz rozpocząć uzupełnianie swojego odżywiania zieloną herbatą, powinieneś wiedzieć, że w większości doświadczeń wykazujących jej skuteczność stosowano dawkę odpowiadającą 10 filiżankom herbaty dziennie. Można wypić tę ilość, ale trzeba być bardzo wytrwałym i często biegać do łazienki. Natomiast łatwo dostępny jest wyciąg z zielonej herbaty, którego zastosowanie znacznie ograniczy konieczność wypijania dużej ilości płynu.Ale poza tym jest to poważna decyzja zmieniająca na długi okres tryb twojego życia. Skutków nie obserwuje się w ciągu jednej nocy, nawet przez naukowców, którzy poszukują specyficznych zmian chemicznych. Zmianę w przebiegu choroby można zaobserwować dopiero po mniej więcej 3 miesiącach. Natomiast prawie od rana stwierdzisz, że herbata dostarcza ci połowę spożywanej normalnie z kawą kofeiny, że poprawiło ci się trawienie i czujesz się odświeżony.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...