Jakie jedzenie poprawia nastrój, czyli dieta serotoninowa.

listopad 22, 2023 by
Kategoria: Dieta

Uwaga: dieta poprawiająca nastrój, pobudzająca ilość serotoniny w organizmie, to często dieta wysokohistaminowa, zatem trzeba liczyć ile tej histaminy się podaje, by nie stało się to problemem.

Zasada 1

Każde jedzenie bogate w serotoninę, tryptofan, magnez, witaminę B3, witaminę B6, cynk buduje euforię, bo zwiększa poziom serotoniny w nas.

Zasada 2

Liczymy to wszystko i analizujemy, bo tego typu żywność jest także mechanizmem tycia jak np. banan bogaty w serotoninę, witaminę B6 ale i cukry.

Zasada 3

Wszystko co jest bogate w witaminę C jest pożądane, gdyż ta bierze istotny udział w syntezie serotoniny

Zasada 4

Mięso to źródło tryptofanu. W ZD polecałbym drób.

Zasada 5

Źródłem tryptofanu są także ryby, jajka, awokado.

Zasada 6

Należy jeść warzywa i owoce. Szczególnie “pobudzające” są pomidory (uwaga wysoka histamina), brokuł,ryż brązowy, melony, ananas, śliwki, kiwi, bakłażan, ale i orzechy, pestki dyni!

Zasada 7

Źródłem “szczęścia” jest czekolada…ale polecam 90% i 100% Lindta ze względu na małą ilość cukru i dodatków. Uwaga: dla wątroby i insuliny dobry jest ten jedyny kawałek dziennie, a nie od razu cała tabliczka.

Zasada 8

Najważniejsze są jednak ćwiczenia, regularne jak spacer, taniec, pływanie i oczywiście joga. Daje to najwięcej serotoniny w szczególności, gdy robimy to na otwartym powietrzu.

Zasada 9

Należy dbać o sen i nie bałbym się podawać do snu melatoninę z wydłużonym czasem uwalniania, by ten sen poprawiać.

Mam nadzieję, że ta lista zasad Wam pomoże. Na koniec polecam szukać własnych “zasad” dietetycznych i jeżeli macie takie możecie tutaj wpisać w komentarzu do tego wpisu, by pomóc innym.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...