Dieta antyhistaminowa cz.1 diagnoza

listopad 6, 2023 by
Kategoria: Dieta

Co to jest dieta antyhistaminowa? Jest to w istocie dieta uboga w aminy różnego typu, w szczególności w histaminę. Po co ją stosujemy? Przede wszystkim by obniżyć stan zapalny. Ten cykl powinien nam pomóc to zrozumieć i zbudować taką dietę samodzielnie. Jeżeli będziecie chcieli pomóc, proszę przesyłajcie swoje artykuły/wpisy na ten temat do mnie a ja to umieszczę.

Mój mail: jarek@zespoldowna.info

Zaczynamy od podstaw.

Diagnoza:

1.Robimy badania okresowe.

https://www.zespoldowna.info/badania-okresowe-2023.html

W szczególności skupiamy się na homocysteinie, witaminie B9, witaminie B12 i D3. Dlaczego? Jeżeli przy wysokich poziomach witamin czyli B9 i B12 powyżej 75% centyla,  a D3 powyżej 50 ng/ml mamy homocysteinę powyżej 10-12 umol/l (w zależności od układu polimorfizmów) to oznacza, że mamy do czynienia ze złą korelacją i powinniśmy zrobić dodatkowe badania. W pierwszej kolejności obserwujemy badania tarczycy łącznie z antyTPO, ścieżki metabolizmu cukrów (hemoglobina glikowana, insulina, glukoza) i profil lipidowy. Jeżeli podejrzewamy stan zapalny, mamy alergie, dysbiozę, to robimy badania poziomu histaminy i enzymu DAO. W ZD nie mówimy o witaminie B6 w badaniu, gdyż w 90% przypadków jakie do mnie trafiają, wyniki są ponad normę co jest typowe dla ZD tytułem potrojenia genu PDXK…ale nie oznacza, że mamy odpowiednią ilość witaminy B6 w metabolizmach, a ta jest tutaj istotna.

https://www.zespoldowna.info/czy-podwyzszona-histamina-swiadczy-o-niskim-poziomie-witaminy-b6.html

2.Dopiero pozytywne wyniki powyższej diagnozy potwierdzają konieczność zbadania mikroflory jelitowej. Jeżeli jednak mamy silne objawy histaminowe chociażby w postaci rozwolnienia, wtedy należy zrobić takie badania już na etapie pierwszym.

3.Bardzo pomocnym jest posiadanie panelu genetycznego. Pozwala on na natychmiastową diagnozę problemów na ścieżce histaminowej i włączenie odpowiedniego wsparcia dla genów kluczowych dla degradacji amin, w tym histaminy.

Dopiero te wszystkie elementy pozwalają nam na diagnozę i decyzję o kierunku diety, ale o tym w kolejnym wpisie.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...