Zmieniona mikrobiota koreluje z utratą zdolności poznawczych u osób z zespołem Downa.

maj 25, 2021 by
Kategoria: Układ trawienny

To są obserwacje u osób z ZD w Chinach. Rzadkie badanie tego typu stąd tym bardziej cenne. Jednak należy pamiętać, że mikrobiota istotnie jest powiązana z typologią genów, jak i stosowanej diety.

Zaczynamy jednak od innego wątku: otrzymałem zapytanie czy skoro “dobre bakterie” są w normie u dziecka z ZD to należy podawać probiotyki. Odpowiedź jest nieco bardziej skomplikowana:

1.Ilość “dobrych” bakterii probiotycznych per szczep to jedno.

2.Proporcja ich do tych “złych” to drugie.

3.Jeżeli mamy istotne przerosty tych drugich, a mogą one wynikać z określonego układu genów i ich polimorfizmów, to tych pierwszych zawsze może być za mało.

Od tego zależy czy i ile należy podawać probiotyków. Ja też sugerują zawsze uwzględniać dietę w tych kalkulacjach i przebyte choroby infekcyjne.

Wróćmy do naszego artykułu.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33999314/

image

Występują tam dwa kluczowe wskazania. Pierwsze to, że bakterie Acidaminococcaceae są w zdecydowanej mniejszej liczbie. Drugie, że zmiana mikrobioty zawsze łączy się negatywnie z poziomem funkcji poznawczych.

Komentując uważam, że także u nas ma to miejsce jeżeli chodzi o korelację między odpowiednią kompozycją mikrobioty, a poziomem funkcji poznawczych. Natomiast występowanie tego szczepu bakterii do tej pory nie obserwowałem w naszych badaniach, więc czas zwrócić na to uwagę.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...