Lit zdecydowanie dla dorosłych, ale czy aż tak szkodliwy?

grudzień 5, 2012 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Tak jak się spodziewałem, po publikacji raportu włoskiego, który potwierdził skuteczność litu, ale potwierdził także przewidywania Brytyjczyków, że jest szkodliwy poprzez swoją toksyczność, dostałem kilka maili. Co ciekawe 3 od CHEMIKÓW :)

Poszperałem wczoraj w polskim internecie poszukując odpowiedzi: jak pacjenci używający litu sobie radzą?

Co ciekawe znalazłem kilka wpisów mówiących, że lit to jakiś lek “cud” w chorobach bipolarnych. Radzi sobie w nieznany naukowcom sposób z manią prześladowczą i to bardzo dobrze.

FAKTY:

1.Lit jako środek farmaceutyczny występuje w postaci węglanu litu i tak naprawdę jest stosowaną w budownictwie.

2.Dobra skondensowana wiedza o węglanie litu jest podana na wikipedii jak zwykle: http://pl.m.wikipedia.org/wiki/W%C4%99glan_litu#section_1

3.Dobry opis farmakologiczny znajdziecie tutaj: http://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=516

4.Opis terapeutyczny:http://www.dwubiegunowa.net.pl/artykul.php?ks=73

Moje wnioski:

1.Biorąc pod uwagę, że lit w dużych dawkach jest szkodliwy, i należy go cały czas kontrolować, nie nadaje się do podawania osobom poniżej 18 roku życia.

2.Jednak istnieją sposoby jego kontrolowania i podawania w okresach nawet 10 letnich!!! co powoduje trwałe i znaczące pozytywne zmiany.

3.Brytyjczycy wskazywali w swoich badaniach, że z pewnością jest to lek dla osób dorosłych “ZNACZĄCO POPRAWIAJACY ICH STAN W PRZYPADKU TRISOMII 21 CHROMOSOMU” i jak czytam to coś w tym jest.

4.Najciekawsze, że pomimo tego że lit był jednym z pierwszych środków leczących schizofrenię, choroby psychiczne do dzisiaj nie zna się jego mechanizmów, a co by się nie przeczytało uważa się go za skuteczny, jak nie jedyny środek.

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “Lit zdecydowanie dla dorosłych, ale czy aż tak szkodliwy?”
  1. Herman pisze:

    Mojemu dziecku w wieku 6 lat chcieli podać mieszankę lityczną(mieszają z lekami psychotropowymi), jako lek drugiego wyboru ale na szczęście zadziałał diazepam i nie dostał. Podawanie wody z litem o bardzo wysokim stopniu mineralizacji i kationach lita 2,5mg/l i tak jest dużo poniżej dawki terapeutycznej a przy tak dużym stopniu mineralizacji około 15 000 g/l z pewnością nie jest obojętne dla nerek.

  2. Can pisze:

    Dziękuję za ten komentarz…brakowało go.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...