Donanemab kolejnym lekiem dopuszczonym do leczenia choroby Alzheimera w USA

lipiec 10, 2024 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Jeszcze niedawno pisałem o warunkach dopuszczenia leku do obrotu. Teraz wiemy, że FDA zaakceptowała lek do użycia w USA.

https://edition.cnn.com/2024/07/02/health/lilly-azheimers-donanemab-fda/index.html

W ZD będzie to bardzo istotne, gdyż tak jak to pisałem pod koniec czerwca, lek ten będzie pierwszym przechodzącym badania kliniczne z udziałem osób z ZD.

https://www.zespoldowna.info/lumind-oglasza-bedzie-badanie-kliniczne-leku-na-chorobe-alzheimera-z-udzialem-osob-z-zespolem-downa.html

Tak to opisywałem wtedy:

“Donanemab, bo o nim mowa, może się zatem stać pierwszym lekiem antyamyloidowym, przebadany i zwalidowany pod potrzeby osób z ZD, przy uwzględnieniu ich genetyki, metabolizmu. Co to oznacza? Jeżeli lek zostanie zatwierdzony przez producenta w tym badaniu i określone zostanie dawkowanie dla osób z ZD, to FDA ma zatwierdzić ten lek do użycia w USA dla osób z ZD. Jak znam życie, taki krok przybliży nas do uzyskania zgody w Europie do jego zastosowania. Ja liczę na efekt kuli śnieżnej. Jeżeli ten  przypadek się ziści to myślę, że inni producenci leków na chorobę Alzheimera dołączą się do takiego podejścia i będziemy mieć ustalony proces wdrażania leków dla osób z ZD.”

Technicznie ta procedura stworzy ścieżkę akceptacji leków dla osób z ZD. Wszyscy mamy nadzieję, że w ten sposób zwalidowane leki staną się mechanizmem bezdyskusyjnego, bezpośredniego i dedykowanego wsparcia dla osób z ZD. Stąd to jest tak ważne. Ja kibicuję!

Komentarze

1 Komentarz do “Donanemab kolejnym lekiem dopuszczonym do leczenia choroby Alzheimera w USA”
  1. Karolina Miczka pisze:

    Witam serdecznie, to co Pan zrobił dla mnie i mojej córki było bardzo niespotykane w dzisiejszych czasach. . Rozmawialiśmy w tamtym roku. Pokierował nas Pan dalej, jesteśmy w dobrych rękach. Dziękuję Panu bardzo, do końca życia będę wdzięczna. Przesyłam ogrom pozdrowień.
    Karolina Miczka

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...