“Czy jest jakaś metoda na utrzymanie dobrego poziomu cholesterolu u dziecka z ZD?”

maj 8, 2024 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Wykorzystam tutaj artykuł, który niejako wskazuje na konieczność diety śródziemnomorskiej i dużej aktywności by kontrolować LDL i HDL.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38667526/

1

Jak czytamy, dieta ma istotne przełożenie, a w połączeniu z aktywnością fizyczną wręcz krytyczne znaczenie…ale tutaj parametry HDL i LDL wręcz pogorszyły się. Dlaczego?

Po pierwsze jest to efekt genetyczny, czyli potrojenia genu ABCG1 będącego transporterem HDL. Jego potrojenie powoduje zmniejszenie ilościowe dostępnego HDL. Za to LDL w ZD jest stale wysokie. Dlaczego, chociażby tytułem dysfunkcyjnie funkcjonującej tarczycy, ale i diety pełenj węglowodanów.

https://www.zespoldowna.info/moje-dziecko-ma-wysoki-ldl-chyba-przez-niedoczynnosc-tarczycy-jak-to-regulowac.html

https://www.zespoldowna.info/trojglicerydy-i-ldl.html

Zatem jak na to popatrzymy to dieta jest kluczowa, ale pod warunkiem że temu towarzyszy wsparcie problemów pierwotnych, czyli pracy tarczycy i zwiększenie podaży HDL. Jeżeli tego nie będzie, to trudno nam będzie uzyskać równowagę, co potwierdzają ostatnie wyniki jakie analizowaliśmy u sportowców, którzy mają i dietę, i ruch, a mimo wszystko metabolizm cholesterolu jest wręcz książkowo zaburzony.

Nie podejmuję tutaj wątku genetyki “rodzicielskiej” bo w układzie dziedziczenia nasze dzieci mają przecież dodatkowe obciążenia, a w Polsce jest to dość często pojawiający się układ.

 

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...