Suplementacja (interwencja żywieniowa-TNI) – wyniki badań z Indii

listopad 13, 2009 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Singapore Med J. 2008 Jul;49(7):561-4.
    Cholinesteraza osoczowa u dzieci z Zespołem Downa przed i po suplementacji (TNI)
    Lakshmi KT, Surekha RH, Srikanth B, Jyothy A.
Institute of Genetics & Hospital for Genetic Diseases, Osmania
University, Begumpet, Hyderabad 500016, Andhra Pradesh, India.
WSTĘP: Dzieci z Zespołem Downa (DS) mają zróżnicowany stopień zaburzeń rozwojowych, którym to towarzyszy upośledzenie umysłowe.
Wielość patologicznych zmian wpływających na funkcje cholinesterazy wydają się być powodem dysfunkcji neurologicznych jak i mięśniowych, takich jak utrata pamięci, zaburzenia funkcji poznawczych, słaba komunikacja werbalna dotykająca dużą część osób z DS. Dla tych dysfunkcji nie ma na obecnym etapie żadnych efektywnych biomedycznych metod leczenia korygujących nieprawidłowości centralnego systemu nerwowego.
Obecne badania ukierunkowane są na ocenę efektów suplementacjii (TNI) wpływającej na cholinesterazę w osoczu dzieci z DS.
METODA: Wśród 40 dzieci z DS, jak również w grupie kontrolnej, zgodnej co do ilości, jak i płci analizowano, w osoczu, aktywność acetylo- i  butyrylocholinesterazy.
WYNIKI: aktywność acetylo- i  butyrylocholinesterazy w osoczu dzieci z DS. przed rozpoczęciem suplementacji była niska. Po okresie 6 miesięcznej suplementacji cynkiem w połączeniu z witaminami z grupy antyoksydantów (A,E,D,K) oraz minerałami zaobserwowano znaczącą poprawę. Szczególnie istotna zmiana, zauważalna była w rozwoju funkcji poznawczych, wzorów zachowań.
KONKLUZJE: Obecne badania pilotażowe sugerują istotne znaczenie wczesnej interwencji poprzez zastosowanie suplementacji dzieci z DS. w celu zniwelowania poziomu poważności tego zaburzenia.
PMID: 18695865 [PubMed – in process]
Cholinesteraza osoczowa (pseudocholinoesteraza, acylohydrolaza acylocholiny) – enzym katalizujący reakcję:
acylocholina + H2O → cholina + anion kwasu karboksylowego
Substratem może być wiele estrów cholinowych. Występuje w surowicy, wątrobie, trzustce i innych tkankach. Spadek aktywności cholinoesterazy w surowicy obserwuje się w chorobach przebiegających z uszkodzeniem miąższu wątroby, natomiast w zespole nerczycowym, nadciśnieniu i nadczynności tarczycy – wzrost jej aktywności. Norma w surowicy około 1000 j.m. dla metody spektrofotometrycznej.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...