Zespół Downa-choroba Alzheimera, co raz więcej podobieństw

listopad 13, 2009 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Alzheimer skutkiem wad transportu substancji odżywczych w mózgu

Warszawa (PAP) – Odkładanie się amyloidu w chorobie Alzheimera powoduje zaburzenie transportu substancji odżywczych w mózgu – wykazali naukowcy w najnowszym numerze "Neuron" na podstawie badań roli amyloidu u muszki owocowej.

Choroba Alzheimera objawia się postępującym otępieniem, zaburzeniami pamięci, mowy i ruchu. Jest ona jedną z najczęstszych chorób neurodegeneracyjnych. Komórki nerwowe w mózgu niszczone są poprzez odkładanie się złogów amyloidu, nierozpuszczalnego białka tworzącego blaszki.

Shermali Gunawardena i Lawrence Goldstein, naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskigo w San Diego wykorzystali muszkę owocową (Drosophila melanogaster) jako model do badania rozwoju choroby Alzheimera.

Białko APP jest prekursorem amyloidu. Nadmiar tego białka lub jego zmutowana forma zaburzają transport substancji niezbędnych dla życia komórek nerwowych, co może powodować ich obumieranie.

Komórki nerwowe posiadają bardzo długie wypustki, zwane aksonami. Przewodzą one sygnały z jednej komórki do drugiej. Służą one także do transportu substancji odżywczych, które wędrują wzdłuż aksonów w kulistych pęcherzykach.

U genetycznie zmodyfikowanej muszki owocowej, która produkowała zmutowaną formę białka prekursorowego amyloidu, obserwowano zaburzenie poruszania się pęcherzyków wzdłuż aksonów. Można było także zauważyć obumieranie niektórych komórek nerwowych.

Wyniki badań mają ogromne znaczenie dla zrozumienia przyczyn powstania choroby Alzheimera. Białko prekursorowe amyloidu, z którego powstaje amyloid, odpowiedzialny za obumieranie neuronów, pełni także ważną funkcję w życiu komórek nerwowych. Nie można go zatem całkowicie wyeliminować z organizmu.

Potencjalną terapią może być blokowanie przekształcenia się prekursora w szkodliwy amyloid, co zapobiegnie tworzeniu złogów amyloidowych w mózgu osób cierpiących na chorobę Alzheimera.

Muszka owocowa wykorzystywana jest z powodzeniem również jako model do badania choroby Parkinsona, Huntingtona, ataksji rdzeniowej i innych chorób neurodegeneracyjnych. (PAP) zuz/ krx/ woj/

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...