Który gen odpowiada za demencję w chorobie Alzheimera?

styczeń 12, 2024 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Wydaje się to być dzisiaj oczywiste: APOE 4. “APOE4 jest najsilniejszym genetycznym czynnikiem ryzyka choroby Alzheimera: jedna kopia zwiększa ryzyko rozwoju choroby Alzheimera od trzech do czterech razy, podczas gdy dwie kopie zwiększają je 15-krotnie. Wariant ten występuje nawet u połowy osób chorych.”

https://bigthink.com/health/alzheimers-risk-gene/

“Podsumowując, wyniki potwierdzają wyraźny związek między APOE4, cholesterolem i tworzeniem się mieliny w mózgu. Pokazują, jak czynniki te łączą się, powodując utratę pamięci charakterystyczną dla choroby Alzheimera, i wskazują na syntezę i szlaki transportu cholesterolu jako obiecujący cel dla nowych leków stosowanych w leczeniu tej choroby.”

Wniosek jest krytyczny jak się wydaje. Czy tak jest w ZD? Nie jestem przekonany, że to jest typologia jaka u nas występuje, albo inaczej: na pewno sam gen APOE4 o takiej sytuacji nie decyduje. Wciąż w grze jest gen APP, ale i DYRK1A, RCAN1, TREM2, S100B. Te wszystkie czynniki zmieniają typologię choroby Alzheimera w ZD i powodują, że jest ona osobnym, pełnym różnych elementów typem choroby Alzheimera.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9387748/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8061428/

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...