Homocysteina, co to jest i dlaczego?

sierpień 14, 2013 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Dostałem ten krótki artykuł od Małgosi. I rzeczywiście tak prostego i jednoznacznego opisu czym jest homocysteina nie spotkałem. Dzięki niemu dodam “jak to ma się w ZD” i będzie niezłe kompendium.

image

http://www.eioba.pl/a/2r4k/homocysteina-rzetelny-wskaznik-stanu-zdrowia

“Wiele osób, które zmarły na zawał serca miały niski poziom cholesterolu. Medycyna zna przypadek, gdy dwumiesięczne niemowlę zmarło na zaawansowaną miażdżycę tętnic. Jak to więc było możliwe, gdy za epidemię chorób układu krążenia obwinia się krążący latami we krwi cholesterol?

Organizm produkuje dziennie 1-3g cholesterolu na własne potrzeby. Człowiek natomiast przeciętnie dostarcza go z pożywieniem w ilości 300-500mg na dzień. Cholesterol jest istotnym składnikiem każdej błony komórkowej organizmu, jest prekursorem hormonów płciowych, wspomaga syntezę witaminy D3 pod wpływem światła słonecznego czy tworzenie kwasów żółciowych.”

W tej pierwszej części artykułu analizuje się co jest przyczyna chorób miażdżycowych. Jednakże z góry musimy wszyscy wiedzieć o jednej rzeczy:

OSOBA Z ZD MA ROZREGULOWANĄ GOSPODARKĘ CHOLESTEROLOWĄ ZE WZGLĘDU NA GEN ABCG 1, A CO OZNACZA TAKŻE GOSPODARKĘ PRODUKUJĄCĄ WITAMINĘ D 3!

Z DRUGIEJ STRONY HOMOCYSTEINA JEST ŚCIŚLE POWIĄZANA Z GENAMI DYRK 1 A i CBS, ICH NADEKSPRESJĄ I CYKLEM SAM, KTÓRY W ZD JEST NIESTETY NIEPRAWIDŁOWY, więc realia tego artykułu muszą być niejako modyfikowane do naszych dzieci z ZD.

“Homocysteina jest tworzona w organizmie z metioniny, aminokwasu powszechnego w pokarmach o dużej zawartości białka. Spożywamy ją w dużych ilościach każdego dnia. Dlaczego w ogóle powstaje i co jej wysoki poziom we krwi może nam powiedzieć?

Wszystko opiera się o podstawowy proces na którym w ogóle opiera się życie – metylacji. Kiedy jesteś pod wpływem stresu – mózg produkuje adrenalinę by dodać energii, kiedy kładziesz się spać – uwalnia melatoninę by pomóc Ci zasnąć. A podczas przeziębienia lub grypy – produkuje więcej glutationu (wewnętrznego antyoksydantu), by pomóc przezwyciężyć napór szkodliwych czynników.

Ale jak organizm utrzymuje funkcjonowanie tego wszystkiego w równowadze? Tu właśnie wkracza wspominana wcześniej metylacja, czyli dodawanie lub zabieranie grupy metylowej (CH3 – jednego atomu węgla i trzech wodoru) do określonych substancji. Metylacja zachodzi w ciele człowieka ponad miliard razy na sekundę. To jak jeden wielki taniec, podczas którego grupy metylowe przechodzą od jednego partnera do drugiego.

Dla przykładu weźmy noradrenalinę, mózg produkuje ją by utrzymać nas w poczuciu szczęścia i motywacji do działania. Jednak kiedy pojawia się sytuacja stresowa, wystarczy dodać grupę metylową by powstała adrenalina dająca zastrzyk energii i agresji.

Dokładnie w taki sam sposób powstaje homocysteina. Zjadasz kawałek mięsa, sera czy ryby, bogaty w metioninę. Potem aminokwas ten dystrybuowany jest poprzez krew do komórek. Zostaje zabrana grupa metylowa – zostawiając homocysteinę.

Jeśli ciało z powrotem doda grupę metylową, powstaje niezwykle ważna substancja zwana S-adenozylometioniną (SAMe). Jest to najlepszy możliwy dawca grupy metylowej w organizmie, umożliwiający szereg przemian chemicznych, których przykłady zostały omówione wcześniej. Jest także efektywnym antydepresantem, przeciwdziała bólom stawów i ochrania wątrobę.

Gdy poziom SAMe rośnie, wzrasta także poziom glutationu – najlepszego możliwego antyoksydantu i czynnika detoksykacyjnego komórek. Jest to wewnętrzna linia obrony każdej komórki przed uszkodzeniami, a niski poziom glutationu, podobnie jak wysoki homocysteiny wiąże się ze zwiększonym ryzykiem śmierci na skutek poważnej choroby.

Sprawna metylacja jest zatem kluczem do opóźnienia procesów starzenia i trzymania swojego organizmu z dala od toksycznych substancji. Warto w tym momencie wspomnieć, iż metylacja gra kluczową rolę w naprawie DNA. Jeżeli proces ten nie zachodzi efektywnie, zwiększa się ryzyko powstawania nowotworów i chorób autoimmunologicznych.

Powodem akumulacji homocysteiny w organizmie jest brak aktywności enzymów odpowiedzialnych za procesy przekształcania jej w inne substancje. Ma to miejsce na skutek niedoborów koenzymów w postaci witamin B2, B6, B9 (kwas foliowy), B12 oraz cynku i magnezu.”

“Homocysteina wpływa m.in. na:

- przyspieszenie procesów starzenia, poprzez zwiększenie aktywności wolnych rodników

- uszkodzenie tętnic, poprzez wolne rodniki oraz utleniony cholesterol LDL

- powstawanie zakrzepów w naczyniach krwionośnych

- uszkodzenie mózgu i obniżenie IQ – poprzez wolne rodniki i zaburzenia biochemiczne (brak odpowiedniej metylacji)

- intensyfikację stanów zapalnych i uczucia bólu – zwiększając wyrzut substancji odpowiedzialnych za ich powstawanie

- zwiększenie ryzyka powstawania nowotworu i problemów z detoksyfikacją komórek – obniżając poziom glutationu

Poziom homocysteiny we krwi warto zbadać. Warto zaznaczyć, że w początkowych etapach zbyt wysoki poziom tej substancji przebiega zupełnie bezobjawowo. Wartość poniżej 6 µmol/l oznacza, że większość powstałej homocysteiny podlega procesowi metylacji, a tym samym poziom glutationu jest wysoki gwarantując dobre zdrowie w przyszłości i tym samym długie życie!”

To są chyba najbardziej istotne informacje, ja zachęcam do przeczytania całego artykułu oraz powrotu do tych artykułów:

http://www.zespoldowna.info/zrozumiec-sam-i-kwas-foliowy.html

http://www.zespoldowna.info/homocysteina-a-dyrk-1a.html

http://www.zespoldowna.info/pisalem-o-zespole-downa-chorobie-alzheimera-i-witaminie-b-chyba-przedwczoraj.html

http://www.zespoldowna.info/homocysteina-a-geny-i-zmiany-biochemiczne-w-zespole-downa.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...