“A jeśli się nie ma mutacji MTHFR i nie badało się innych mutacji to jaką witaminę B 12 brać przed ciążą?”

czerwiec 26, 2016 by
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy

Z witaminą B 12 aż tak dużych problemów nie ma jak z kwasem foliowym, choć są geny związane z jej obecnością. W cyklu metylacyjnym kluczowe geny w tym zakresie to TCN, MTRR i MTR.

W przypadku powyższych genów temat wydaje się być prosty:

WYMAGAJĄ ONE OBECNOŚCI METYLOKOBALAMINY, czyli metylowej wersji witaminy B12, by proces metylacji miał miejsce.

Ale to wszystko znów nie jest takie proste. W przypadku cyklu Krebsa, nazywanego także cyklem kwasu cytrynowego, mocznikowego, który jest ściśle zależny od cykli metylacyjnych, konieczną formą witaminą B12 jest adenosylokobalamina.

Wymagana ona tam jest by dokonać:

“ konwersji metylomalonylo-CoA (pochodzącego z propionianu) do bursztynylo-CoA (metabolit cyklu Krebsa) katalizowanej przez mutazę metylomalonylo-CoA, co umożliwia wprowadzenie propionianu do cyklu przemian pirogronianu.”

Oznacza to, że bez witaminy B12 w tym przypadku nie będzie energii komórkowej ATP.

image

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cykl_kwasu_cytrynowego

Korzystając z planera widzimy to tak:

image

Już na pierwszym etapie TCA czyli cykl Krebsa (kwasów trikarboksylowych) wiemy, że jest on zależny od jakości funkcjonowania genu CBS i kolejnych. Widzimy także wpływ genu MUT na jego przebieg, a on jest zależny od adenosylokobalaminy.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995210/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Witamina_B12

Dlaczego o tym piszę, bo najczęściej jak musimy zbadać bardziej “wiarygodnie” poziom witaminy B 12, to robimy go na poziomie kwasu metylomalonowego (badanie z moczu). Jak widać ten poziom badania obejmuje jedynie cykl Krebsa, a w przypadku polimorfizmu genu MUT (dość częstego z mojej perspektywy) badanie to może znów nie być precyzyjne i prawidłowe. Tak jak to pisałem ostatnio precyzyjną miarą, uniwersalną witaminy B 12 w organizmie wydaje się być jedynie haloTC, badane z krwi.

Pozostaje pytanie z tytułu tego wpisu: jaką witaminę B12 należy podawać przed zajściem w ciąży?

Jeżeli nie mamy lub nie wiemy czy mamy polimorfizmy genów: TCN, MTRR, MTR, MUT to najlepszym sposobem jest podawanie hydroxycobalaminy.

Jeżeli wiemy jakie mamy polimorfizmy genów TCN, MTRR, MTR, MUT ale i COMT, VDR to prawdopodobnie najlepszą formą będzie mieszanka witamin B12 o różnych formulacjach. Najczęściej adenosylokobalaminy z hydroxykobalaminą i/lub metylokobalaminą. Pamiętajmy przy tym, że gen MTRR jest aktywowany przez FAD (witamina B2) a gen MTR przez cynk.

Nie polecam jak zwykle cyjanokobalaminy, czyli witaminy B12 dostępnej w naszych aptekach, która w przypadku suplementacji przedciążowej jest po prostu “trucizną” dla organizmu.

http://www.zespoldowna.info/jakie-mamy-typy-witaminy-b12-ktora-uzyc-w-mutacji-mthfr.html

http://www.zespoldowna.info/analizujemy-metylacje-cz-21-mtrr-mtr-i-mthfr.html

http://www.zespoldowna.info/zespol-downa-czym-jest-w-2016-roku-podstawowe-badania-diagnostyczne-cz-1.html

http://www.zespoldowna.info/mthfr-mtr-mtrr-tcn-w-zespole-downa-czyli-o-homocystynurii.html

http://www.zespoldowna.info/analizujemy-metylacje-cz-12-pulapka-metylowanego-kwasu-foliowego.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...