Celiakia, wrażliwość na pszenicę, wrażliwość na gluten która nie jest celiakią, wrażliwość na histaminę to nie jest to samo – diagnoza celiaki.

luty 8, 2022 by
Kategoria: Układ trawienny

Dzwoni wystraszona mama. Informuje mnie, że dziecko ma celiakię i czy to widać w panelu. Już samo sformułowanie problemu przez nią stawia mnie na baczność. Oglądam i pytam się.

Czy Pani ma problemy jelitowe jak coś zje? Czy w Waszych rodzinach występuje taki problem, że unikacie czegoś w jedzeniu często podświadomie…itd. Po takim wywiadzie widać, że w rodzinie i to od wielu pokoleń istnieje problem jelitowy charakteryzujący się różnymi niestrawnościami….a u kobiet problemy z tarczycą. Słuchając ją nie dyskutuję o celiakii w ogóle, a rozszerzam dyskusję do takiego zespołu problemów.

image

Dlaczego?

Łączy je jedno: funkcjonowanie podwyższonego poziomu histaminy. Ten diagram mógłby też tak wyglądać.

image

Osoba dzwoniąca nie rozumie tego. Jednak twierdzi, że jej dziecko z ZD ma celiakę. Dlaczego? Bo zespół Downa tak ma .

https://www.zespoldowna.info/bezobjawowa-celiakia-w-zespole-downa-czyli-dieta-bezglutenowa-w-zespole-downa-jest-wazna.html

https://www.zespoldowna.info/geny-z-rodziny-olig-a-zaburzenia-neurorozwojowe-w-zd-i-autyzmie.html

Ja odpowiem: tak ZD wzmacnia predyspozycje jakie dziecko z ZD dziedziczy od rodziców. Zatem nie odważyłbym się odpowiedzieć z góry, że dziecko ma celiakię to jedno, ale że ma problemy z wrażliwością na HISTAMINĘ już tak, bo u nas w rodzinie po glutenie dzieją się sensacje…co wciąż nie wyklucza, że ma się lub nie ma się celiakii.

Wracamy do diagnozy. Celiakia występuje bardzo często w ZD. Wrażliwość na gluten, a to oznacza na HISTAMINĘ, u jeszcze większej grupy. Ma to charakter autoimmunologiczny. Jednak nie można definiować dziecka bez zrobienia mu odpowiedniej diagnostyki. W tym pierwszym artykule powyżej tak pisałem:

“Jak się okazało sytuacja występowania celiaki może być jednak bardzo szeroka, a osoby z ZD i ich opiekunowie nie są świadomi jej występowania gdyż przybiera ona często formę BEZOBJAWOWĄ! Co to znaczy? Okazuje się, ze można mieć uszkodzone kosmki jelitowe, nie tolerować glutenu, a jednak bez występowania zaparć, biegunek, czy innych dolegliwości związanych z trawieniem!!!

https://www.hindawi.com/journals/cripe/2011/970143/

Co to oznacza?

Jeżeli nie mamy zrobionej diagnozy w kierunku celiaki, wszystkie problemy z funkcjonowaniem jelit traktujemy jako typologię problemów histaminowych. WYKLUCZA TO GLUTEN Z DIETY w każdej ilości, gdyż jest on prohistaminowy….i wszystkie typologie, choroby związane z wrażliwością na gluten czyli na HISTAMINĘ wchodzą w rachubę.

Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną, genetyczną dającą efekt w postaci problemów anatomicznych. Jak wejdziecie na stronę

https://celiakia.pl/celiakia/celiakia/

jest to precyzyjnie wyjaśnione. Z jednym się tylko tutaj nie zgadzam. Wskazuje się że źródłem glutenu jest jedynie pszenica, żyto i jęczmień. Wszystkie zboża zawierają gluten, a te wspomniane są jedynie najbardziej agresywne dla organizmu…ale o tym jeszcze napiszę.

image

Zatem robimy pierwszą diagnozę w kierunku celiaki. Dopiero gdy ona się wyklucza, bo wynik jest negatywny, przechodzimy z nią dalej. Jak widać jest ona najważniejsza, bo na słowo, bo inni tak mają, nie można postawić odpowiedniej diagnozy. O tym pamiętajcie.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...