Choroba Alzheimera a zespół Downa

lipiec 18, 2012 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Pytacie się: czy Alzheimer i ZD jest tym samym? Jak je klasyfikować? Dlaczego tak często odnoszę się do choroby Alzheimera w kontekście ZD?

Nie jestem specjalistą i profesjonalistą w tym zakresie i nie umiem się fachowo odnieść do problemu. Ale…Thomas z USA podrzucił mi ten lik, który opisuje różnice, powiązania…, a ja postaram się go omówić.

http://emedicine.medscape.com/article/1136117-overview#a1

Zacznijmy od tego czym jest według autora choroba Alzheimera. Otóż Alzheimer jest “…powszechną formą demencji,… ściśle powiązaną z wiekiem, progresywną degeneracją mózgu. Jednakże nie może być kojarzona z typowym procesem starzenia się.”

Cechy choroby Alzheimera u osób z zespołem Downa przypominają te spotykane u osób bez zespołu, co pokazują badania.

Jednakże nie można traktować tych cech tak jednoznacznie, gdyż w ZD mamy do czynienia z degeneracją układ nerwowego, mózgu (w szczególności hipokampa) znacznie wcześniej właśnie tytułem ZD. Biorąc ten element pod uwagę, także wpływ zmian genetycznych na rozwój choroby, nie można powiedzieć, że model choroby Alzheimera u osób z ZD jest typowym modelem biologicznym tej choroby. Wręcz uważa się, że powinna być ona odrębnie traktowana w stosunku do tego jaką formę ma u ludzi bez ZD.

U jednostek z ZD mamy do czynienia z typowymi, klinicznym objawami demencji i neuropatologią typową dla Alzheimera, jakie występują u osób bez ZD. Jednakże różnice kliniczne są widoczne chociażby w wieku osób u których pojawiają się pierwsze cechy. W ZD jest to dużo wcześniej niż u populacji bez ZD.

Z tego też powodu cechy typowe dla demencji występują z różnym nasileniem. Reaktywność pacjentów na leki przez to jest zróżnicowana, ale ich efektywność jest też odmienna.

Osoby z ZD mające chorobę Alzheimera charakteryzują się drastycznym spadkiem przeżywalności. Ogólnodostępne dane z USA wskazują, że jedynie 25% osób z ZD jest w stanie dożyć wieku osób bez ZD, a niemalże wszystkie odczuwają skutki głębokiej demencji już po przekroczeniu 20 lat życia, co jest kluczowym problemem.

Zatem lek na chorobę Alzheimera staje się kluczowy dla funkcjonowania osób z ZD. Biorąc zaś pod uwagę cechy patologiczne występujące niemalże od urodzenia, konieczne jest stymulowanie organizmu osób z ZD w taki sposób by “broniły się” przed atakiem choroby Alzheimera od samego początku pojawienia się jej. W ten sposób analizując powiązania, ale i różnice, konieczne jest byśmy śledzili postępy i rozwój wiedzy dotyczący choroby Alzheimera, bo to dla naszych dzieci może oznaczać istotną poprawę jakości życia.

Zatem

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...