Ciąża, jak się przygotować cz.6 nasz tryb życia i witamina D3

styczeń 17, 2023 by
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy

W dzisiejszych czasach mamy albo osoby pracujące z komputerem w 4 ścianach, albo ekstremalnie aktywne sportowe, które poszukują wsparcia. Dlaczego? Oba przypadki są ekstremalne. Dlaczego? Człowiek nie jest fizjologicznie przygotowany albo do ekstremalnego ruchu i aktywności i dodatkowo ciąży, albo kompletnego bezruchu i to ukrytego w 4 ścianach “wspieranego” komputerem. To trzeba wiedzieć.

Zacznę od pierwszego, rzadszego przykładu. Zadzwonił na jesieni mężczyzna, który uprawia maratony. Powtórzył to, co zazwyczaj mówią sportowcy: nie wiem, ale nie możemy zajść w ciążę, obydwoje jesteśmy aktywni, wspieramy się jak tylko się da…ale się nie da. Zrobił badania sobie i żonie w kierunku metabolizmów i wyszło, że są “zajechani” metabolicznie, choć dobrze im idzie z tymi aktywnościami. Nie jest to pierwszy przypadek, gdy sportowcy tak mają, że ich sprawność wyczynowa nie idzie w parze z sprawnością prokreacyjną. Są jednak rzadkością.

Częściej występuje inny przypadek: pracujemy w biurze, oczywiście z komputerem i to od 8 do 17.

Ja to nazywam: praca-choroba cywilizacyjna! Nie dziwią mnie zatem, nawet przy bardzo dobrym odżywianiu problemy z ciążą u tej grupy osób. Wiecie co łączy ich ze sportowcami?

Bardzo niski poziom witamin, przede wszystkim witaminy D3. U sportowców, bo kremują się, by się nie “spalić”, tych z biur bo nie “dotykają” nawet przez chwilkę słońca.

Witamina D3 jest krytyczna w ciąży. Witamina D3 reguluje ekspresję genów, reguluje stany zapalne, a dla dużej grupy osób jest krytyczna w regulacji genu CBS. Chociażby to powinno inspirować, bo jak dodam, że rozwój ciąży jest zależny od poziomu witaminy D3 to już chyba krytyczny warunek, by mieć ją na poziomie wyższym niż 40, a nie tylko 17, 12, 21 w porywach!

To jest proste, ale jak widać populacyjnie niewykonalne, by populacja zrozumiała, że powinna być aktywna fizycznie, choć bez szaleństwa i powinna “dotykać” naturę tak aby mieć odpowiedni poziom witaminy D3, a jak to samo nie przyrasta, to powinniśmy się suplementować witaminą D3+witaminą K2 mk7.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...