Ciśnienie może być oznaką pojawienia się demencji w ZD

maj 29, 2024 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Szukam wciąż dobrych wskazówek dotyczących demencji u osób dorosłych z ZD i pojawił się ten artykuł, który na pierwszy rzut oka nie wnosi czegoś przełomowego, ale z mojej praktyki widzę to jako niezwykle precyzyjny wskaźnik, który warto analizować. Zaczynamy od konkluzji:

“Ciśnienie tętnicze jest ważnym wyznacznikiem zdrowia mózgu i wyników klinicznych u osób z zespołem Downa, pomimo niskiego prawdopodobieństwa wystąpienia jego nadciśnienia.”

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38764776/

O co tutaj chodzi? Znów posłużę się cytatem:

“Wyższe ciśnienie tętnicze było związane z większą globalną, ciemieniową i potyliczną objętością hiperintensywnością istoty białej, ale nie z powiększonymi przestrzeniami okołonaczyniowymi, mikrokrwawieniami lub zawałami. Korzystając z modelu równań strukturalnych, odkryliśmy, że ciśnienie tętna było powiązane z większą objętością hiperintensywności istoty białej, co z kolei było powiązane ze zwiększoną neurodegeneracją i późniejszą diagnozą demencji.”

1.Badacze potwierdzili jedno dla mnie: zmiany strukturalne obserowane od urodzenia u osób z ZD w zakresie istotny białej mają swoje określone konsekwencje w dorosłości. Jest ona zdecydowanie mniejsza.

https://www.zespoldowna.info/istota-biala-w-zespole-downa.html

https://www.zespoldowna.info/istota-biala-poziom-niepelnosprawnosci-intelektualnej-zmienia-sie-wraz-z-wiekiem-u-osob-z-zespolem-downa.html

https://www.zespoldowna.info/janek-pod-lupa-czyli-bilans-po-90-miesiacach-zycia-istota-biala.html

2.Im osoba z ZD jest starsza tym, istota biała gorzej funkcjonuje w zakresie przekazywania impulsów, ale też ma gorszy przepływ krwi w tym obszarze mózgu.

3.Nie mówimy tutaj o typowym nadciśnieniu tętniczym, ale podwyższonym ciśnieniu w tym obszarze mózgu. Jednak to może być tez wychwycone w układzie porównawczym na bazie pulsu i ciśnienia mierzonego na poziomie tętniczym. Stąd staje się to dobrym sygnałem o tym, że demencja pojawia się.

4.Ta logika została potwierdzona w badaniu osób dorosłych z ZD, co powoduje że jest to przydatne narzędzie diagnostyczne.

Moje podsumowanie: kiedyś pisałem, że cerebrolizyna wspiera osoby z ZD. Dzisiaj wciąż widzę potencjał tego leku w tym kierunku.

 

 

 

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...