Clk i inhibitory Dyrk1A kolejną strategią leczenia zespołu Downa

kwiecień 15, 2010 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Od początku- czym jest DYRK 1A to już chyba wiecie, inhibitor to substancja spowalniająca lub hamująca, a Clk?

Cóż Clk to kinaza cdc-2, czyli selektywna molekuła (bardzo mała cząsteczka) spowalniająca właśnie DYRK 1A :)

Trudne. Zatem przechodzimy do sedna.

NIH Chemical Genomics Center i jego badacze odkryli grupę skutecznych, selektywnych inhibitorów w postaci bardzo małych molekuł, które mogą odegrać rolę w leczeniu choroby Alzheimera i zespołu Downa.

Clk jest kinazą znaną z fosforylizacji istotnych grup proteinowych: seryny i argininy (co to jest tutaj:http://pl.wikipedia.org/wiki/Arginina). Kinazy Clk wpływają na regulację alternatywnego procesu łączenia PC beta II (proteiny),TF,Tau (co to jest tutaj:http://pl.wikipedia.org/wiki/Bia%C5%82ko_tau) i beta-globin pre-mRNA.

DYRK 1Ajest kinazą wpływającą na liczne problemy neurologiczne. Występując w rejonie krytycznym w ZD uważany jest za najbardziej kluczowy, negatywny gen w ZD. Stąd przeprowadzono na myszach badania wyhamowujące jego działanie, które wykazało istotną poprawę funkcjonowania mysz.

W ZD i chorobie Alzheimera, hyperfosforylizacja Tau, przez DYRK 1A będący w nadmiarze bezpośrednio wpływa na patologię i postęp choroby. Poprzez podawanie Clk myszom transgenicznym  i ich cechom uzyskano wyhamowanie tego procesu o którym naukowcy z NIH, właśnie poinformowali.

 

.

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “Clk i inhibitory Dyrk1A kolejną strategią leczenia zespołu Downa”
  1. Albert pisze:

    Jarek czy w takim razie to Clk jest obecne w jakimś leku, suplemencie, diecie?

  2. Jarek pisze:

    Albert, badanie nad kinazami różnego typu to stosunkowo młoda dziedzina, pomimo że pierwsze artykuły pojawiały się na ten temat pod koniec ubiegłego wieku. Dzięki postępowi technologicznemu prawdziwy boom na badania w tym kierunku nastąpił pod koniec 2008 roku. Informacje, które przytaczam to okres badań z lat 2008-2010, które właśnie zostały upublicznione. Co to oznacza? Że musimy jeszcze poczekać.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...