“Co zamierza badać profesor Śmigiel?”

styczeń 28, 2016 by
Kategoria: Metabolizm

Dostajecie maile zwrotne od profesora Śmigla, zadajecie mu pytania…ale wciąż nie wiecie po co to wszystko. Postaram się Wam pomóc.

http://www.zespoldowna.info/badania-w-kierunku-obecnosci-polimorfizmu-genu-mthfr-u-mam-dzieci-z-zespolem-downa-projekt-badawczy-profesora-roberta-smigla.html

1.Powyższe badanie ma za zadanie potwierdzić w układzie naukowym czy istnieje współwystępowanie polimorfizmu MTHFR czy tez nie u matek dzieci z ZD.

2.Jeżeli wystąpi takie współwystępowanie a z pewnością tak będzie, w kolejnym etapie padnie pytanie jaki ma wpływ występowanie polimorfizmu na fakt urodzenia dziecka z ZD. I wydaje mi się, że to będzie trochę działanie po omacku, gdyż wiadomo że mamy dzisiaj 2 mechanizmy niejako powodujące urodzenie dziecka z ZD i są one mechanizmami odrębnymi od polimorfizmów…jednak te ostatnie wpływają na jakość jajeczka, częstość pojawiającego się błędu, jak i na rozwój płodu. Stąd szczerze mówiąc profesor Śmigiel musi określić dokąd chce trafić, gdyż wg. mnie dzisiaj nie dysponujemy ex post możliwością połączenia faktu urodzenia dziecka z ZD, z faktem pojawienia się np. błędu typu nondysjunkcji. Błąd ten może podlegać wpływowi czynników środowiskowych, które z kolei wpływają na MTHFR, a co oznacza że MTHFR ma wpływ na pojawienie się nondysjunki…Jak widać może to być trudny i czysto spekulacyjny cel, gdybyśmy chcieli to po fakcie analizować bez danych, występujących w danym momencie.

Zakładam zatem, że profesor Śmigiel mógłby przyjąć za swój cel, korelację występowania określonych polimorfizmów u matki (rodziców) z możliwością wystąpienia chorób autoimmunologicznych, padaczek, które są połączone z występowaniem polimorfizmów u dzieci… i to byłby fajny cel, ale to profesor Śmigiel podejmuje decyzję i trzeba z tym poczekać.

3.Dlaczego profesor Śmigiel jest powściągliwy w swoich komentarzach? Cóż dopiero przygląda się tematowi i chce mieć pewność co do swojej wiedzy, stąd być może pewnego rodzaju ostrożność, gdyż temat dla niego jest zupełnie nowy.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...