Ćwiczenia regulujące oddychanie spowalnia postęp choroby Alzheimera.

wrzesień 23, 2019 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Jestem tak dużym zwolennikiem ruchu, ćwiczeń, aktywności fizycznej, że tego typu artykuły dla mnie to jak woda na młyn. Im więcej tym lepiej, może więcej z Was się przekona, że jest to w zasięgu Waszym i Waszych dzieci z ZD.

image

https://edition.cnn.com/2019/09/17/health/alzheimers-aerobic-exercise-wellness/index.html

Zaczynam oczywiście od  wniosku:

Pół godziny ćwiczeń aerobowych cztery do pięciu razy w tygodniu może zapobiec lub spowolnić pogorszenie funkcji poznawczych u starszych osób dorosłych, u których istnieje wysokie ryzyko rozwoju choroby Alzheimera, zgodnie z badaniem opublikowanym we wtorek w czasopiśmie Journal of Alzheimer Disease.

Co to są ćwiczenia aerobowe?

Są to oczywiście takie ćwiczenia, które my nazywamy aerobikiem, rozciągania, naciągania, skłony. Jak autorzy piszą:

“Badanie było niewielkim sprawdzianem koncepcji, u osób w wieku 55 lat i starszych z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi. Pacjenci zostali losowo przydzieleni do 12-miesięcznych ćwiczeń aerobowych lub rozciągania i tonowania. Według naukowców zarówno aerobik, jak i rozciąganie mogą zapobiegać lub spowalniać pogorszenie funkcji poznawczych, ale ćwiczenia aerobowe przyniosły więcej korzyści w zmniejszeniu kurczenia się hipokampa niż rozciąganie. Hipokamp jest obszarem mózgu kluczowym dla pamięci.”

Czy jest toning?

“Ćwiczenia tonizujące to ćwiczenia fizyczne, które są stosowane w celu rozwoju sylwetki z dużym naciskiem na muskulaturę. W tym kontekście termin stonowany oznacza szczupłość w ciele (niski poziom tkanki tłuszczowej), zauważalną definicję i kształt mięśni, ale nie znaczący rozmiar mięśni („luzem”).”

https://en.wikipedia.org/wiki/Toning_exercises

https://www.youtube.com/watch?v=suKWN2EOmDI

Z perspektywy amyloidu beta, ćwiczenia te nie zapobiegają ich nadbudowie, ale spowalniają ten proces. Co jest ciekawe, szczególnie w kontekście ZD, osoby mające już amyloid beta odkładający się w mózgu, dzięki ćwiczeniom uzyskiwali lepsze efekty. Wskazuje się, że jest to związane z dobrym wpływem ćwiczeń na pamięć, hipokampa.

Dla mnie to wszystko bomba…zatem do ćwiczeń!

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...