“Chodzenie, ćwiczenia mogą wyczyścić amyloidy beta”

październik 23, 2018 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Dziękuję za ten artykuł i oczywiście go umieszczam, gdyż wpisuje się w to co robimy i to co wiemy od lat. Zacznijmy od jednego stwierdzenia, które wszyscy od dawna zauważają: osoby ćwiczące, będące aktywne powyżej 50-tego roku życia nie są tak zagrożone chorobą Alzheimera, jak te które nie robią tego.

http://science.sciencemag.org/content/361/6406/eaan8821

image

Tym razem mamy raport chińskich naukowców, którzy w oparciu o swoje obserwacje wyciągnęli podobny wniosek, choć oczywiście w bardzo skomplikowany sposób. By było nam łatwiej to zrozumieć, wykorzystałem jeden z artykułów amerykańskich, który go omawia.

https://www.scientificamerican.com/article/how-exercise-might-clean-the-alzheimers-brain1/

“Nowe badania pokazują, że ćwiczenia fizyczne mogą "oczyścić" patologiczne środowisko w mózgu myszy z chorobą Alzheimera, umożliwiając nowym komórkom nerwowym w hipokampie, strukturze mózgu zaangażowanej w pamięć i uczenie się, poprawę funkcji poznawczych, takich jak uczenie się i pamięć. Odkrycia te sugerują, że środki farmakologiczne, które wzbogacają środowisko hipokampa w celu zwiększenia wzrostu i przeżycia komórek, mogą być skuteczne w odzyskaniu zdrowia i funkcji mózgu u pacjentów z chorobą Alzheimera.”

“Wykazano, że ćwiczenia wywołują zmiany biochemiczne, które powodują wzbogacenie środowiska mózgu w celu wzmocnienia rozwoju komórek nerwowych. Dodatkowo, ćwiczenia indukują zmiany regeneracyjne istotne dla przeciwdziałania patologii choroby Alzheimera, z poprawionym wzrostem komórek nerwowych i połączeń w hipokampie, proces ten nazywa się neurogenezą dorosłych hipokampów.”

To jest pierwszy bardzo ważny wniosek, który bym sprowadził do tego, że jeżeli będziemy suplementować nasze dzieci, a przy tym będą miały dużo ruchu, to neurogeneza, BDNF, wystąpią skutecznie w wymiarze ilościowym i w efekcie pomogą skutecznie wspierać funkcjonowanie hipokampa i mózgu.

Drugi wniosek to BDNF i jego ilość. Zwrócono uwagę, że im więcej mamy ruchu w tym wieku, tym lepiej funkcjonuje produkcja BDNF.

http://www.zespoldowna.info/fluoksetyna-kurkuma-a-bdnf-czyli-uczenie-sie-o-to-sie-nikt-nie-spytal-przypominam-zatem.html

Im więcej BDNFów tym lepiej funkcjonuje pamięć, hipokamp i mózg. Zatem chodzenie po górach, jakie my stosujemy możemy być świetnym efektem “walki prewencyjnej” w stosunku do choroby Alzheimera.

Jednakże teoria ta ma też drugi “koniec”. Naukowcy stwierdzają, że jeżeli amyloidy możemy regulować, co do ilości w organizmie, to zakotwiczenie w ich ilości całej hipotezy, kluczowej dla tej choroby, że to amyloidy są jej powodem, jest na pewno bezprzedmiotowe…co zgadza się z tezą o typologii choroby Alzheimera w ZD, gdzie duże ilości amyloidów są problemem patologii ale nie jej przyczyną i podstawowym etapem. Pozostaje zatem fosforylacja protein tau, stan zapalny i … wielu aspektów jeszcze nie znamy.

https://journals.lww.com/neurotodayonline/pages/articleviewer.aspx?year=2018&issue=10180&article=00007&type=Fulltext

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...