“Czy bakterie zmieniają metylację?”

marzec 1, 2018 by
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy

Odpowiedź jest prosta: jeżeli podawanie probiotyków stymuluje zachowanie, leczy depresję to jest to jednoznaczne z tym, że wpływa to na metylację, na produkcję neuroprzekaźników. Z tej perspektywy odpowiednio dobrane szczepy bakterii probiotycznych muszą mieć istotny wpływ na poszczególne elementy procesu metylacji.

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/mnfr.201701070/abstract

image

Patrząc na ten najnowszy raport jaki udało mi się znaleźć w tym temacie, dowiadujemy się następujących kwestii:

1.Podawane w tym projekcie badawczym probiotyki (Lactobacillus helveticus R0052 i Bifidobacterium longum R0175)  zredukowały przepływ grup metylowych przez ścieżkę betainy/choliny (skrót metylacyjny) ale zmniejszyły poziom homocysteiny, co oznacza, że wzmocniły ścieżki związanej z kwasem foliowym i kobalaminą.

2.Zwiększyły poziom SAM (s-adenozylometioniny), który to poziom może być łączony z jakością metylacji.

3.Neuroprzekaźniki takie jak dopamina i noradrenalina miały obniżony poziom, co według mnie jest bardzo pożądanym skutkiem w kontekście chociażby kwestii związanych z cechami autyzmu u wielu dzieci. Są one, tak jak pobudzenie, jednoznacznie powiązane z nadmierną ilością właśnie dopaminy i noradrenaliny.

Probiotyki na pewno są mechanizmem regulującym metylację, ale chcę tutaj zwrócić uwagę, że mogą one hamować ją, jak i przyspieszać. Dobór odpowiednich probiotyków może być tutaj kluczowy w kontekście tego co chcemy osiągnąć.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...